Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

ERASMUS + European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - setkání v německém Pforzheimu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Zuzana Žáčková

10 fotografií

Od 13. 1. 2025 do 17. 1. 2025 se koná druhé setkání mezinárodního projektu s názvem European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing, který se tentokrát koná v německém městě Pforzheim. Projektu se účastní celkem 13 zemí, z nichž 9 jsou státy patřící do Evropské unie a dále na setkání přijeli i účastníci z USA, Turecka, Indie a Číny. 

Studenti se během setkání seznamují s metodami jako je PCR, gelová elektroforéza nebo nanoporové sekvenování, pomocí kterých je zpracovávána a zkoumána DNA z mikrobiomů, které do Německa přivezly všechny zúčastněné výpravy. 

Naši studenti během tohoto setkání zastávají důležitou roli mentorů, což znamená, že byli předem seznámeni se všemi experimenty a proškoleni o jejich průběhu. Experimenty následně vysvětlují ostatním účastníkům a starají se o jejich správný průběh. 

Z Bigy se do Německa vypravili Patrik Ráček (QA), Stanislava Piňosová (QA), Štěpán Vlach (SpA), Anetta Svánovská (4.B) a Tereza Třešková (OkA), kteří jsou doprovázení K. Krumpholcovou a Z. Žáčkovou. 

A kdo tu je s námi? 

Vedle účastníku z Bigy jsou zde také studenti/-tky a vyučující z 8 škol zemí EU a také školy z USA, Turecka, Indie a Číny:

Johanna-Wittum-Schule v Pforzheimu - Německo

Gymnázium sv. Františka z Assisi v Levoči - Slovensko

Thisted Gymnasium - Thisted - Dánsko

NORWID Gymnasium - Czestochowa - Polsko

Lycée Sédar Senghor - Évreux - Francie

2nd Experimental Secondary School of Athens - Atény - Řecko

Jesuit Gymnasium - Vilnius - Litva

IES Fray Luis - Granada - Španělsko 

The Koç School - Istanbul - Turecko 

Governor School for Science and Mathematics - Hartsville - Jižní Karolína 

Modern College of Arts, Science and Commerce - Pune - Indie

Nanjing Foreign Language  School - Nanjing - Čína 

 

Během dne se pohybujeme v budově Johanna-Wittum-Schule a na večer se přemisťujeme do hostelu na okraji města, kde jsou ubytováni jak učitelé tak studenti. 

 

A co tu tedy děláme? 

Setkání v Pforzheimu navazuje na setkání ve slovenské Levoči, které proběhlo v říjnu 2024. Pracujeme tedy jak s mikrobiomy, které jsme nakultivovali již na Slovensku, tak i s mikrobiomy, které jsme odebrali z kůže na prstech na rukou účastníků před odjezdem do Pforzheimu a následně také po příjezdu. Hlavními otázkami, které na setkání řešíme jsou tedy: Jak se od sebe liší kožní mikrobiomy různých národnostních skupin? A jak rychle se náš kožní mikrobiom změní potom, co ho vystavíme novému prostředí? 

K tomu, abychom zjistili jaké organismy jsou součástí našeho mikrobiomu, jsou nutné pokročilé metody, které jsou využívány právě na tomto setkání. Mezi tyto metody patří např. mikropipetování, metoda PCR, gelová elektroforéza, prurifikace DNA, či nanoporové sekvenování, které bylo následně vyhodnoceno v programu Epi2me. 

V následujících dnech nás čeká ještě prezentace výsledků experimentů a jejich zhodnocení, dále kulturní večer, kdy si každá země připraví program, který má ostatním účastníkům přiblížit jejich kulturu. Poslední 2 dny budou věnované exkurzím do biotechnologických firem jako jsou Admenes Medicine Technologies, Forestadent Dental Technologies, Roche a další. V plánu je také návštěva radnice a setkání se starostou města a jelikož je Pforzheim město zlata, tak i návštěva muzea šperkařství. 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Biologie

Virtuální prohlídka