Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nové příspěvky

Literární cvičení

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Literární cvičení si studenti mohou volit v sekundě, v tercii i v kvartě. Student si je může zvolit v kterémkoli z uvedených ročníků, je to předmět povinně volitelný. Letos probíhající cvičení v sekundách vede prof. Ströbingerová. Připojujeme krátkou charakteristiku.

Literární cvičení představuje doplňující předmět k výuce literatury a slohu na nižším gymnáziu. Zaměřuje se jednak na rozšiřování a prohlubování znalostí z literatury, rozvíjení čtenářských zkušeností, zejména však na tvořivou činnost na základě literárních textů. Studenti se učí interpretaci nebo například recitaci. Rozvíjejí svoji tvořivost a umění stylistiky prostřednictvím dílčích projektů. Samostatně nebo ve skupinách pracují na dlouhodobých úkolech, při nichž mohou uplatnit rovněž svůj výtvarný talent – například při tvorbě komiksů, powerpointových prezentací, plakátů apod. Rovněž se zapojují do nabízených literárních i literárně-výtvarných soutěží.
 

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Volitelné předměty a kroužky
Celý článek...

Zeměpis kolem nás

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

Je zajímavé pozorovat, jak každý profesor propaguje svůj předmět slovy, která se tak často opakují a bývají aplikována vždy na ten „nejdůležitější“ předmět. Právě nedávno jsem slyšela jednu z těchto obehraných frází v hodině zeměpisu. Zněla asi takto: „Tak vy si myslíte, že zeměpis není důležitý?!? Jenom se rozhlédněte! Vždyť je všude kolem nás!“ Když to student slyší ve všech předmětech, řekne si spíš něco jako: „To už si nedokážete vymyslet nic lepšího, abyste mě donutili naučit se na písemku?“ Po hlubším zamyšlení nad těmito stále se opakujícími rčeními však člověk zjišťuje, že všichni kantoři mají stejnou pravdu.

Geologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Nejdůležitější, ale i nejkrásnější není jen biologie, ale také geologie.

Nejdůležitější, protože zasahuje a zahrnuje všechny ostatní obory biologie, jako je botanika, zoologie, nauka o člověku, ale i geografie, fyzika, chemie... Geologické síly jsou schopné Zemi zničit (tsunami, zemětřesení, sopky, sesuvy půd, eroze), ale i tvořit (úrodná sopečná půda, termální a jiné lázně, tektonická pohoří, překrásné přírodní útvary, ...)

Z archivu literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Maturita z hudební výchovy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Vážení přátelé, letošní rok bude zcela výjimečný, poprvé v historii Biskupského gymnázia proběhne maturita z hudební výchovy. Celý školní rok se k ní bude připravovat šest studentek v rámci nepovinného předmětu Seminář z dějin hudby. Tento seminář zároveň navštěvují i studentky třetích ročníků, které hodlají z hudební výchovy maturovat ve školním roce 2012/2013.

Úspěchy studentů ve fyzikální olympiádě

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

Pro řadu studentů je fyzika dost obtížná. Přesto se každý rok podaří některým našim studentům uspět v regionálních kolech olympiády. Zde jsou naše úspěchy z posledních let:

školní rok 2009/2010

  • Albert Stehlík, QB: 17.-18. místo v regionálním kole kategorie D
  • Jiří Černý, QB: 20.-22. místo v regionálním kole kategorie D
  • Adam Vejmělek, KA: 4. místo v krajském kole kategorie E

Výstup na Veľký Kriváň a Chleb

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

 – 
6 fotografií

[Vodná nádrž Krpeľany (430 m) – Rieka (460 m) – Šútovský vodopád (830 m) – Mojžišové prameny (1140 m) – Chata pod Chlebom (1415 m) – Snilovské sedlo (1520 m) – Veľký Kriváň (1709 m) – Snilovské sedlo – Chleb (1646 m) – Chata pod Chlebom - Šútovo (448 m) – Vodná nádrž Krpeľany]
Tradiční výlet na sněžnicích naplánoval letos pan profesor Michal Kubíček na třetí únorový víkend a jako cíl stanovil Veľký Kriváň na Malé Fatře na severozápadním Slovensku. Celkem se nás do Jánošíkova rodného kraje vypravilo 21, nechyběli profesoři, absolventi, studenti, rodinní příslušníci a kamarádi.
Po dlouhé cestě jsme o půl jedné konečně vystupovali z vlaku na zastávce Šútovo na úpatí hlavního hřebene Malé Fatry. Od Vodné nádrže Krpeľany, na jejímž pravém břehu vlaková zastávka leží, je to k chatě pod Chlebom, kam jsme plánovali do večera dojít, takřka 1000 výškových metrů převýšení. Se sněžnicemi připevněnými na batohu (sníh byl až od 700 metrů) jsme začali stoupat vzhůru. Bylo pochmurno a relativně teplo.
38 metrů vysoký Šútovský vodopád, ke kterému jsme dorazili asi po hodině chůze, byl první větší atrakcí cesty. Když jsme se dostali nad hranici lesa, konečně jsme mohli nasadit sněžnice. Přímo nad námi se tyčil vrchol Hromové (1613 m) a modré nebe za ním nám dávalo naději, že slibná předpověď na neděli by mohla opravdu vyjít. Po přemrzlém sněhu jsme vystoupali až do výšky okolo 1500 metrů nad mořem, a pak jsme po úbočí hřebene došli až k chatě pod Chlebom. Halušky, kapustnice či jiné tradiční slovenské pokrmy přišly vhod. V příjemném prostředí bývalé horské salaše jsme strávili fajn večer, kdy si i majitelé hospody určitě pár eur vydělali… David Mareček, Kuba Raus a Olin Trněný přenocovali venku ve stanu, ostatní si dopřáli ten luxus a vyspali se v teple na normální posteli.
Po raňajkách jsme se bez batohu vydali vstříc nejvyššímu vrcholu Malé Fatry – Veľkému Kriváni. Chvílemi jsme šli po sluníčku, chvílemi v mlze. Nahoře bylo ale nádherně. Všude pod námi ležely mraky, ze kterých vyčnívaly pouze nejvyšší hory Fatry. Následovala vrcholová prémie v podobě sladkosti či domácí slivovice. Potom jsme sešli zpět do sedla a vyšli na protější vrchol Chleb. Ten se ale zahalil do mraku a z pohledu tak sešlo.
Zpět k chatě jsme dorazili chvíli před polednem. Dolů do Šútova jsme se doslova sklouzali během hodiny a půl. Vlak nám jel až před půl pátou, takže jsme neváhali a ještě chvíli poseděli v místním lokálu. V 16:23 jsme odjížděli ze Šútova osobním vlakem do Žiliny. Před desátou večer jsme dorazili zpět do Brna.

Citylingua - ústřední kolo soutěže ANJ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

 – 

Citylingua - ústřední kolo soutěže v angličtině na naší škole

Dne 26.2.2011  se na naší škole konalo ústřední kolo anglické soutěže Citylingua. Soutěž hodnotí dovednost studentů použít angličtinu v každodenních situacích. Je založena na mezinárodních testech vzdělávací instituce City@Guilds.

Návštěva opery

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Eva Obršlíková

 – 

Akce se účastní všechny třídy gymnázia. V Janáčkově divadle navštívíme tyto opery:

  • G. Puccini: opera Gianni Schicchi,
  • R. Leonca allo: opera Komedianti

Cena je 130,– Kč a je třeba ji zaplatit do 30. 11. 2010.

Virtuální prohlídka