Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Akce ve školním roce 2010/2011

Orientační dny

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Vaněk

Titulní obrázek článku
 – 

Naše škola spolupracuje na projektu Orientační dny – rozvoj hodnotové orientace žáků pro udržitelný rozvoj, jehož realizátorem je Dům Ignáce Stuchlého SKM o.s., od 1. listopadu 2009.

Projekt je inspirován programy pro školy, které realizuje Aktionszentrum Benediktbeuern (Německo). Aktionszentrum několik desítek let tyto programy poskytuje žákům a pedagogům škol. Programy, kterých se týká přenos zkušenosti, jsou zaměřeny na rozvoj postojů a hodnot žáků k trvale udržitelnému způsobu jednání.

Zařazeno v kategoriích:

Základy společenských věd
Celý článek...

Korespondenční seminář z informatiky

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Vojtěch Maša

 – 
2 fotografie

KSI, neboli Korespondenční Seminář z Informatiky, je celoroční soutěž pro středoškoláky z České i Slovenské republiky organizovaná studenty Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Cílem semináře je seznámit řešitele se zajímavými oblastmi informatiky a procvičit programátorské a matematické myšlení.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Souhrnné výsledky sportovních akcí 2010/2011

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

 – 

V této příloze se můžete podívat na sportovní úspěchy našich studentů na různých soutěžích.

Přílohy

 Souhrnné výsledky sportovních akcí 2010/2011 [24 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Úspěchy
Žáci
Celý článek...

Studijní pobyt v Madridu (program COMENIUS) – ohlédnutí účastníků projektu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Petr Koutný

Titulní obrázek článku
 – 

Ve spolupráci s partnerskou školou v Madridu IES Marqués de Suanzes se naše škola zapojila do projektu COMENIUS – Individuální mobilita žáků. Na základě konkurzu byli na jaře roku 2010 vybráni čtyři studenti, kteří ve školním roce 2010/2011 na partnerské škole v Madridu absolvovali . Projektu se zúčastnili tito studenti:

Přechod pohoří Рила /Rila/ (10. 9. – 19. 9. 2010)

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

 – 
5 fotografií

[Borovets (1300 m) /lanovka/ Yastrebets (2369 m) – Musala (2925 m) – Vapa (2528 m) – Ribni Ezera (2230 m) – Smradlivo ezero (2300 m) – Rilsky Manastir (1143 m) – Kobilino branishte (2145 m) – Rymsky brum (2450 m) – Chyža Malyovitsa (1960 m) – Damga (2669 m) – Chyža Rilsky Ezera (2150 m) – Chyža Pionerska (1520 m) – Sapareva Banya (750 m)]

2. mezinárodní setkání mládeže v Osvětimi

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
154 fotografií

V termínu 9. – 12. 9. 2010 jsme se se studenty Bigy zúčastnili 2. mezinárodního setkání mládeže V Osvětimi, které organizovala komunita Sant'Egidio. Cílem tohoto mezinárodního setkání bylo zajímavě připomenout mladým lidem nedávnou minulost a dát jim možnost setkat se s pamětníky druhé světové války. Jak věříme, povede tato osobní zkušenost, která není jen dějepisnou informací, k rozšíření jejich povědomí o tom, co se v koncentračních táborech odehrávalo. Věříme, že když se setkání s konkrétní výpovědí svědků holocaustu a i se svými vrstevníky z jiných zemí, přispělo k tomu, aby se nic podobného již v budoucnosti nezopakovalo.

Honeywell / SAE Student Automotive Design Challenge 2010

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
4 fotografie

Třída sekunda A se v době od září do poloviny listopadu 2010 zapojila do projektu, který uspořádala pro studenty ve věku od 11 do 14 let společnost Honeywell.
Studenti byli osloveni fiktivní společností vyrábějící hračky, aby provedli výzkum trhu a následně návrh hračky, která by splňovala dané konstrukční požadavky a líbila se dětem ve věku od 6 do 10 let.
Studenti vytvořili designérské týmy po 3 - 4 členech. Během projektu v hodinách fyziky získávali potřebné informace o tom, jak fungují převody u ozubených kol, jak rozpohybovat auto. Každý tým dostal k dispozici jednu stavebnici obsahující motorek, šasi, osky, kolečka a ozubená kola. Sami si rozdělili role v týmu, zpracovávali písemné návrhy, kreslili náčrty a vypracovávali plán pro splnění konkrétních požadavků.
V jejich snažení jim pomáhali dobrovolníci z firmy Honeywell, kteří za nimi několikrát přišli na gymnázium. Na závěr projektu nás také provedli po prostorách vývojového střediska společnosti.
V hodinách výtvarné výchovy pod trpělivým dohledem vyučujících mohli žáci vytvářet design svého návrhu. U vytváření designu museli dbát na „zelené“ hledisko - použít recyklovatelný, k přírodě co nejšetrnější materiál.
Svoji práci studenti prezentovali ve čtvrtek 18.11.2010 v budově společnosti Honeywell před pečlivým zrakem porotců. Ti ocenili první tři týmy medailemi a věcnými cenami.
Na 3. místě se umístil tým ve složení Jaromír Prokop, Jáchym Sláma a Barbora Vaňková s modrou lokomotivou.

Projekt COMENIUS - studijní pobyt v Madridu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Petr Koutný

 – 
5 fotografií

Dne 16. září začali svůj tříměsíční studijní pobyt na partnerské škole IES Marqués de Suanzes v Madridu Veronika Čeňková (4.B) a Dominik Pejchar (4.A). Tento pobyt je realizován v rámci programu COMENIUS - Individuální mobilita žáků. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročník se zaměřením na humanitní vědy. Již v den příjezdu se uskutečnila přátelská schůzka v hostitelské škole, které se zúčastnili ředitelé obou partnerských škol, koordinátoři projektu, studenti a také jejich hostitelské rodiny. Hned následující den začal na madridské škole nový školní rok a oba naši studenti se tak ihned zapojili do výuky. Přejeme jim hodně úspěchů a příjemně strávený studijní pobyt!

Středoškolský atletický pohár Corny 2010

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

 – 
2 fotografie

Naše škola se jako každoročně zúčastnila SŠ atletického poháru Corny, jehož městské kolo proběhlo 22.9. 2010 v Brně na hřišti Moravské Slavie na ulici Vojtově.

Školu reprezentovala dvě družstva:


Družstvo děvčat ve složení:

Dominika Coufalová Sx.B
Marie Brothánková 3.C
Magdalena Mátlová Sx.B
Soňa Klajblová Sp.A
Jana Jeřábková Sx.A
Jana Ondráčková 4.B
Iveta Juřenčáková 3.C
Pavla Pokorná 3.C
Anna Odstrčilová Sx.B
Monika Dobešová 3.C
Marie Ferbyová 3.C
Ivana Kubíčková Sp.B
Veronika Sedláčková Sp.A

Virtuální prohlídka