Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Fyzika

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Sefn Seminář z fyzikyFYZ FyzikaVKF Vybrané kapitoly z fyzikySEF Seminář z fyzikyVkfn Vybrané kapitoly z fyziky
Ilustrační foto
Fyzika – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Koukal

Titulní obrázek článku

Vítáme Vás na stránkách kabinetu fyziky

Pokud máte obavy, že je fyzika obtížná, potom jsou Vaše obavy na místě. Ale my se i přesto pokusíme každého fyziku naučit. Budeme se na něj zaměřovat tak dlouho, až se trefíme. Do maturity to určitě zvládneme. Pokud si chcete vystřelit z děla, tak klikněte zde.

Pro ostatní informace o výuce fyziky použijte odkazy v horní části stránky, přijďte osobně, nebo volejte:
Najdete nás ve třetím podlaží v místnostech 337 – kabinet, 338, 339, 340 – učebny.
Telefon do kabinetu je 543 429 121.

Již několik let spolupracujeme s katedrou obecné fyziky na přípravě budoucích učitelů. Posluchači MU chodí na naše gymnázium vykonávat asistentskou a učitelskou praxi. Patříme mezi pět brněnských gymnázií, které mají tuto spolupráci s Přírodovědeckou fakultou. Studenti mají možnost navštívit při exkurzích některá pracoviště AVČR – ústav přístrojové techniky, ústav fyziky materiálů, biofyzikální ústav. Kromě toho v rámci hodin fyziky navštěvujeme některé pořady a přednášky v planetáriu, technické muzeum atd.

Zájemcům o fyziku nabízíme řešení fyzikální a astronomické  olympiády, korespondenčních seminářů, kroužek elektronové mikroskopie.

Hodinová dotace

ročník 1. 2. 3. 4.
Osmileté gymnázium 1. – 4. ročník
hodiny

 

1,5

 

2

1,5 2
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium humanitní
hodiny 2 2 2 0
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium všeobecné a 5. – 8. ročník osmiletého gymnázia
hodiny         2 2 2 2 (volitelné)
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium přírodovědné
hodiny 3 3 3 2

Od sexty si mohou studenti volit kombinovaný předmět přírodovědná cvičení. Jedná se o teoretická a laboratorní cvičení z fyziky, chemie a biologie. Tato cvičení jsou dvě hodiny týdně. Předměty se cyklicky střídají. V maturitním ročníku si zájemci mohou zvolit seminář z fyziky.

Nejnovější články v kategorii Fyzika

prezenční část krajského kola Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Oznamujeme, že prezenční část krajského kola Astronomické olympiády se bude konat v pondělí 25.3. 2019 od 10:00 v učebně 350 (elektronová mikroskopie v mezipatře pod 4. patrem). Studenti, kteří řešili 2 kategorie, začnou už v 8:00. Čas na řešení je 90 min pro nižší gymnázium a 150 min pro vyšší gymnázium.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Fyzika
Celý článek...

Dny elektronové mikroskopie

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. až 10. března proběhly v Brně opět Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se zúčastnila předváděním elektronového mikroskopu Phenom ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie začaly již ve středu 6. března ve večerních hodinách. V křížové chodbě brněnského magistrátu si zúčastnění partneři připravili stánky pro svou prezentaci. Mezi světovými firmami jako Thermo Fisher, Tescan či Delong Instruments, byly i stánky VIDA centra, Technického muzea, Ceitecu a také Bigy. A nedá se říci, že by nějak zanikal. Slavnostní zahájení otevřel svým projevem radní Mgr. Jaroslav Suchý, který nepřehlédl nejmladší účastníky této prezentace, naše primány. Posléze strávil docela dlouhou dobu na našem stánku prohlížením fotografií. Mezi tím na Dominikánském náměstí začalo velkolepé videoshow, které zvalo diváky na prezentaci do křížové chodby. Také o náš stánek byl velký zájem. Měli jsme připravenou soutěž z mikroskopických snímků, které nafotili naši studenti. Prezentace skončila až kolem 21. hodiny a dá se říci, že všichni byli spokojeni.

Dny elektronové mikroskopie – pokračování

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. – 10. března předváděli naši studenti z kroužku elektronové mikroskopie (z kvinty B a z obou prim) elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Ve všední dny probíhal program od 9. do 14. hodin a přicházeli studenti středních škol. Poslední skupinu přivedl jeden z našich bývalých studentů, který při studiu učí fyziku. Kromě toho se konal první den večer zvláštní program pro dospělé, který končil až ve 22.30. Po pravdě řečeno, dospělí projevovali asi největší zájem. Tohoto programu se naši studenti neúčastnili. Skupiny se měnili po hodině, takže jsme si moc neoddychli. O víkendu byl program určený pro rodiny s dětmi. Probíhal od 11. do 17. hodin. Jak můžete vidět na fotografiích, tak přicházely opravdu děti. Ale jejich zaujetí a zájem nás těšil. Bylo to náročné, ale všichni jsme z toho měli dobrý pocit. A těšíme se na další podobné akce, které pozitivně zviditelní naši školu. Všem, kteří nás výborně prezentovali ve světě vědy, patří obrovský dík!

Nominace Jiřího Kohla z kvinty B do soutěže The European Union Science Olympiad

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Jirka Kohl z kvinty B se minulý týden zúčastnil celostátního kola fyzikální olympiády kategorie AB, která je určena pro maturanty. Úspěšné řešitelství Jirkovi uteklo jen o 0,5 bodu a obsadil krásné 34. místo z 50-ti možných. Jeho věk a pěkný výsledek neunikl pozornosti organizátorů a Jirka je mezi dvěma nominovanými reprezentanty z ČR v mezinárodní soutěži The European Union Science Olympiad. 

MissionZero – kód studentů tercie poběží na ISS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Obdržálková

Titulní obrázek článku
 – 

Mission Zero nabízí studentům a mladým lidem možnost spuštění jejich počítačových programů ve vesmíru, na ISS! Týmy napíší jednoduchý program, který astronautům na palubě zobrazí zprávu.

Ve čtvrtek 28. 2. psaly svůj kód dva týmy z BiGy. Máte-li zájem, podívejte se, co vytvořili.

SAB SPACE CHALLENGE - naši studenti přijali výzvy a úspěšně prošli do druhého kola

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Česká společnost SAB Aerospace, která se věnuje vývoji, testování i montáži součástek a konstrukcí pro vesmírný průmysl, zorganizovala spolu s dalšími institucemi v rámci Brno Space Days soutěž pro studenty středních škol. Soutěž SAB SPACE CHALLENGE pro  2 - 5 členné týmy prověřuje zručnost, kreativitu a vědomosti z kosmonautiky, astronomie, kosmologie a astrofyziky.

BIGY opět mezi obry elektronové mikroskopie!

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

Ve dnech 6. až 10. března 2019 budou v Brně opět probíhat Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se této akce zúčastní. Naši studenti budou opět předvádět elektronový mikroskop Phenom zapůjčený firmou Thermofisher ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie budou zahájeny ve středu v 18.30 na Dominikánském náměstí  (https://www.facebook.com/events/243097409927767/) a naši studenti zde představí některé své projekty v křížové chodbě brněnského magistrátu.

soutěže Fyziklání v Praze se letos zúčastnili i studenti z našeho gymnázia

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

O jarních prázdninách řešit fyzikální úlohy? Proč ne!

13. ročník soutěže Fyziklání se uskutečnil 15. února 2019 v konferenčních prostorách Top Hotelu Praha a měl účastníky i z našeho gymnázia. Jejich úlohou bylo vyřešit co nejvíce z připravených úloh v časovém limitu tří hodin. 

Skvělý výsledek Jirky Kohla z QB ve fyzikální a astronomické olympiádě

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

2 fotografie

Jiří Kohl z QB se v letošním roce zúčastnil školního i krajského kola fyzikální a astronomické olympiádě v kategorii AB, která je určena pro studenty 3. ročníků a septim a 4. ročníků a oktáv vyššího gymnázia.

S radostí oznamujeme, že ve fyzikální olympiádě postoupil Jirka do celostátního kola, které proběhne ve dnech 26. února – 1. března 2019 v Hradci Králové. V astronomické olympiádě postoupil do finále, které proběhne ve dnech 20. – 22. 3. 2019 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

TB v Kaprálově mlýně poznávala technologie pro XXI. století

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
23 fotografií

TB se zúčastnila programu Technologie pro XXI. století, který pořádá středisko ekologické výchovy v Kaprálově mlýně. Sněhová kalamita trochu zkomplikovala odjezd a snížila celkový počet účastníků, ti kdo se zúčastnili však nelitovali.

Nejprve jsme se dozvěděli něco z historie Kaprálova mlýna a prohlédli si nově zrekonstuovanou budovu obsahující ekologicky šetrné technologie, jimž jsme postupně přicházeli na kloub. Na příkladech z běžného života jsme poznávali aplikace fyzikálních zákonitostí, které probíráme v hodinách fyziky: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, aj. Zjistili jsme, jak funguje tepelné čerpadlo a proměřili jsme jeho účinnost. Pomocí termokamery jsme zkoumali rozdíl mezi dvojitými a trojitými skly, zjišťovali jsme, odkud v zimě uniká nejvíc tepla. Primitivním slunečním vařičem jsme zkusili roztavit čokoládu. Proměřili jsme množství světla, které do místnosti přivádí světlovody a hodnoty jsme srovnali se zářivkou.  Prozkoumali jsme, jak funguje rekuperátor vody ve sprše a změřili jsme jeho účinnost.

Virtuální prohlídka