Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Fyzika

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Sefn Seminář z fyzikyFYZ FyzikaVKF Vybrané kapitoly z fyzikySEF Seminář z fyzikyVkfn Vybrané kapitoly z fyziky
Ilustrační foto
Fyzika – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Koukal

Titulní obrázek článku

Vítáme Vás na stránkách kabinetu fyziky

Pokud máte obavy, že je fyzika obtížná, potom jsou Vaše obavy na místě. Ale my se i přesto pokusíme každého fyziku naučit. Budeme se na něj zaměřovat tak dlouho, až se trefíme. Do maturity to určitě zvládneme. Pokud si chcete vystřelit z děla, tak klikněte zde.

Pro ostatní informace o výuce fyziky použijte odkazy v horní části stránky, přijďte osobně, nebo volejte:
Najdete nás ve třetím podlaží v místnostech 337 – kabinet, 338, 339, 340 – učebny.
Telefon do kabinetu je 543 429 121.

Již několik let spolupracujeme s katedrou obecné fyziky na přípravě budoucích učitelů. Posluchači MU chodí na naše gymnázium vykonávat asistentskou a učitelskou praxi. Patříme mezi pět brněnských gymnázií, které mají tuto spolupráci s Přírodovědeckou fakultou. Studenti mají možnost navštívit při exkurzích některá pracoviště AVČR – ústav přístrojové techniky, ústav fyziky materiálů, biofyzikální ústav. Kromě toho v rámci hodin fyziky navštěvujeme některé pořady a přednášky v planetáriu, technické muzeum atd.

Zájemcům o fyziku nabízíme řešení fyzikální a astronomické  olympiády, korespondenčních seminářů, kroužek elektronové mikroskopie.

Hodinová dotace

ročník 1. 2. 3. 4.
Osmileté gymnázium 1. – 4. ročník
hodiny

 

1,5

 

2

1,5 2
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium humanitní
hodiny 2 2 2 0
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium všeobecné a 5. – 8. ročník osmiletého gymnázia
hodiny         2 2 2 2 (volitelné)
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium přírodovědné
hodiny 3 3 3 2

Od sexty si mohou studenti volit kombinovaný předmět přírodovědná cvičení. Jedná se o teoretická a laboratorní cvičení z fyziky, chemie a biologie. Tato cvičení jsou dvě hodiny týdně. Předměty se cyklicky střídají. V maturitním ročníku si zájemci mohou zvolit seminář z fyziky.

Nejnovější články v kategorii Fyzika

Matěj Zamazal z TA ve finále Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku

V letošním školním roce se finále Astronomické olympiády zúčastnil v kategorii EF Matěj Zamazal z tercie A. Finále proběhlo v pátek 17. 5. 2019 v Planetáriu Praha a na Fakultní základní škole Umělecká a Matěj se v konkurenci 25 studentů z celé České republiky umístil na krásném 14. místě a jen těsně mu uteklo úspěšné řešitelství. 

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Fyzika
Žáci
Celý článek...

Výsledky okresního kola fyzikální olympiády tercií a kvart

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 3.4. 2019 se na ZŠ Laštůvkova konalo okresní kolo fyzikální olympiády kategorií E a F (pro kvarty a tercie), kterého se zúčastnilo celkem 7 studentů z našeho gymnázia. Pět studentů se stalo úspěšnými řešiteli.

V kategorii E se studenti umístili následovně:

1. místo  Josef Hynšt, kvarta A, 39 bodů, postup do krajského kola,

Astronomická olympiáda má i letos finalisty z našeho gymnázia

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

V krajském kole 16. ročníku Astronomické olympiády máme v kategoriích CD, EF i GH úspěšné řešitele, z toho dokonce dva finalisty.

V kategorii GH pro primy a sekundy se úspěšným řešitelem stala Pavla Bártová ze sekundy A, která obsadila 14. místo v kraji.

Přílohy

 Výsledky krajského kola AO v kategoriích GH, EF, CD [102 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Fyzika
Žáci
Celý článek...

Naše týmy v soutěži SAB Space Challenge

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
10 fotografií

Nedávno jsme informovali o soutěži SAB SPACE CHALLENGE pro  2 – 5 členné týmy, která  prověřuje zručnost, kreativitu a vědomosti z kosmonautiky, astronomie, kosmologie a astrofyziky. Celkově se do soutěže přihlásilo  27 týmů z 23 různých středních škol z České a Slovenské republiky.

Hravá fyzika pro školku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jana Hynštová

 – 
32 fotografií

Studenti primy B si připravili pro děti ze školky představení toho, co už se naučili ve fyzice. Po půlhodinovém vystoupení, kde ukázali, jak zkoumají svět okolo nás a představili gravitační, elektrickou a magnetickou sílu, následovaly dílničky pro děti. Akci si malí i velcí skvěle užili.

Jirka Kohl úspěšným řešitelem ve finále Astronomické olympiády kategorie AB

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

2 fotografie

Finále Astronomické olympiády kategorie AB proběhlo ve dnech 20. – 22. 3. 2019 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Naši školu v tomto finále reprezentoval Jiří Kohl z kvinty B, který se stal úspěšným řešitelem a obsadil 11. místo mezi všemi finalisty z České republiky. 

prezenční část krajského kola Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Oznamujeme, že prezenční část krajského kola Astronomické olympiády se bude konat v pondělí 25.3. 2019 od 10:00 v učebně 350 (elektronová mikroskopie v mezipatře pod 4. patrem). Studenti, kteří řešili 2 kategorie, začnou už v 8:00. Čas na řešení je 90 min pro nižší gymnázium a 150 min pro vyšší gymnázium.

Dny elektronové mikroskopie – pokračování

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. – 10. března předváděli naši studenti z kroužku elektronové mikroskopie (z kvinty B a z obou prim) elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Ve všední dny probíhal program od 9. do 14. hodin a přicházeli studenti středních škol. Poslední skupinu přivedl jeden z našich bývalých studentů, který při studiu učí fyziku. Kromě toho se konal první den večer zvláštní program pro dospělé, který končil až ve 22.30. Po pravdě řečeno, dospělí projevovali asi největší zájem. Tohoto programu se naši studenti neúčastnili. Skupiny se měnili po hodině, takže jsme si moc neoddychli. O víkendu byl program určený pro rodiny s dětmi. Probíhal od 11. do 17. hodin. Jak můžete vidět na fotografiích, tak přicházely opravdu děti. Ale jejich zaujetí a zájem nás těšil. Bylo to náročné, ale všichni jsme z toho měli dobrý pocit. A těšíme se na další podobné akce, které pozitivně zviditelní naši školu. Všem, kteří nás výborně prezentovali ve světě vědy, patří obrovský dík!

Dny elektronové mikroskopie

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. až 10. března proběhly v Brně opět Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se zúčastnila předváděním elektronového mikroskopu Phenom ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie začaly již ve středu 6. března ve večerních hodinách. V křížové chodbě brněnského magistrátu si zúčastnění partneři připravili stánky pro svou prezentaci. Mezi světovými firmami jako Thermo Fisher, Tescan či Delong Instruments, byly i stánky VIDA centra, Technického muzea, Ceitecu a také Bigy. A nedá se říci, že by nějak zanikal. Slavnostní zahájení otevřel svým projevem radní Mgr. Jaroslav Suchý, který nepřehlédl nejmladší účastníky této prezentace, naše primány. Posléze strávil docela dlouhou dobu na našem stánku prohlížením fotografií. Mezi tím na Dominikánském náměstí začalo velkolepé videoshow, které zvalo diváky na prezentaci do křížové chodby. Také o náš stánek byl velký zájem. Měli jsme připravenou soutěž z mikroskopických snímků, které nafotili naši studenti. Prezentace skončila až kolem 21. hodiny a dá se říci, že všichni byli spokojeni.

Nominace Jiřího Kohla z kvinty B do soutěže The European Union Science Olympiad

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Jirka Kohl z kvinty B se minulý týden zúčastnil celostátního kola fyzikální olympiády kategorie AB, která je určena pro maturanty. Úspěšné řešitelství Jirkovi uteklo jen o 0,5 bodu a obsadil krásné 34. místo z 50-ti možných. Jeho věk a pěkný výsledek neunikl pozornosti organizátorů a Jirka je mezi dvěma nominovanými reprezentanty z ČR v mezinárodní soutěži The European Union Science Olympiad. 

Virtuální prohlídka