Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  • Lycée Albert Camus, Nîmes. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.
  • Lycée Aristid Briand, St. Nazaire. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

Spolupráce se školou Hack:Zwei Salzburg a setkání s primátorem města Salzburg v rámci podpory programu Fairtrade na školách

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

6 fotografií

V rámci Erasmus mobility a spolupráce mezi Biskupským gymnáziem Brno a školou Hack:Zwei v Salzburgu proběhlo setkání studentů a studentek a vyučujících z obou škol zaměřené na udržitelnost. Byli jsme pozváni primátorem Salzburgu, panem Bernhardem Auingerem, do prostoru paláce Mirabell Schloss, abychom během společné snídaně sdíleli zkušenosti z programu Fairtrade, který je místní vládou na školách široce podporován.

Společná snídaně byla milým a symbolickým zakončením našich společných fairtradových aktivit před odjezdem do Salzburgu.

Zařazeno v kategoriích:

Základy společenských věd
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Španělští studenti na návštěvě v rámci programu Erasmus+

Vydáno:

 | 

Autorka: PaedDr. Simoneta Dembická

42 fotografií

V týdnu od 12. do 15. května jsme na naší škole přivítali skupinu 12 studentů a 2 učitelek ze střední školy IES Ausiàs March ve španělském městě Gandía v provincii Valencia. Návštěva se uskutečnila v rámci programu Erasmus+ a zahraniční hosté byli ubytováni v českých rodinách.

Zařazeno v kategoriích:

Španělský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Celý článek...

LES NÎMOIS À BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

18 fotografií

V letošním školním roce jsme měli tu čest přivítat již druhou skupinu studentů z partnerského gymnázia v Nîmes. Studenti, kteří patří do skupiny tzv. Vie scolaire, tedy mezi ty, kteří se snaží zpříjemnit školní prostředí, pořádají různé školní aktivity, zajímavé projekty a jsou jakousi spojnicí mezi studenty, učiteli a vedení školy, strávili v Brně 4 dny. Snažili jsme se jim zprostředkovat pestrý program tak, aby měli možnost prožít zajímavé a obohacující chvíle. Do společného programu se zapojila skupina francouzštiny KB a provedla studenty naší školou, zodpovězení 30 otázkového kvízu potom bylo pro francouzské studenty hračkou, 3.A si připravila prezentaci o studentském životě na BiGy a o tom, jak fungují společné akce a pobyty (adapťák, lyžák, taneční, voda, Praha, projektový týden, Triduum a další), s francouzskými studenty mohli diskutovat o tom, jak to funguje na gymnáziu Albert Camus v Nîmes. Nejpřekvapivější moment pro naši návštěvu bylo poslední zvonění! To si společně s námi užili na maximum a rádi by něco podobného zorganizovali ve své škole. V Brně dále ocenili možnost navštívit Francouzskou Alianci, gymnázium GML, program Bonjour Brno, podpořit finálový zápas Komety, nasát atmosféru čarodějnické noci a svátečního 1.května. Krátké shrnutí rozdílů mezi oběma školními systémy pohledem 3 francouzských studentů přikládáme v příloze. Nejvíce oceňují přátelské vztahy mezi žáky a učiteli, rodinné prostředí, dlouhé přestávky a krátké vyučování. 

Naši studenti mají možnost na partnerském gymnáziu strávit tři měsíce, mají tak velkou příležitost porovnat z českého pohledu výhody a nevýhody obou školních systémů. Těšíme se proto, že v nejbližší době zveřejníme článek od Dorotky Lennerové, SpB a Viky Bernatové, 3.A, které se vrátí z Nîmes na konci května. 

Děkujeme programu Erasmus+ , kolegům a vedení školy za podporu, věříme, že je to pro všechny obohacující se navzájem poznat. 

Přílohy

 Petit_retour au sejour a BIGY.pdf [41 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Celý článek...

CERCLE CELTIQUE A BRETAŇSKÉ TANCE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

14 fotografií

Víte co je “FEST NOZ”? Většina ze studentů KB a 1.B neměla do středy 30.4. ani tušení. Dnes již vědí, že je to tradiční bretaňská tancovačka, s typickou hudbou, kde jsou zastoupeny především dudy, klarinet, harmonika, housle a především TANEC. Nesmí chybět ani ta správná gastronomie a to GALETTES nebo CREPES (čili slané nebo sladké palačinky). Toto všechno a ještě trochu víc nám v rámci festivalu BONJOUR BRNO a 60. výročí partnerství mezi městy RENNES a BRNEM, přišel představit soubor CERLCE CELTIQUE. Díky nim jsme se naučili něco málo z bretaňských tanců, dozvěděli jsme se o tradičních výšivkách, hudebních nástrojích, ale také společenských hrách, např. PALET BRETON (https://www.palet-breton.com/). Studenti také dokázali, že jsou skvělými tanečníky a že i přes svoji začínající francouzštinu mohou spoustu věcí pochopit. Ocenili pestrost aktivit a ochutnávku galettes (se šunkou, sýrem a vejci) na závěr 2h setkání. Děkujeme CERCLE CELTIQUE, že nás přišel seznámit s bretaňskou kulturou, paní Andreji Opršalové z Magistrátu města Brna za zprostředkování, stážistce Alžbětě za tlumočení a všem zúčastněným studentům za skvělou spolupráci a atmosféru. 

OSTROV LA RÉUNION A ERASMUS+

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

La Réunion, exotika, nedosažitelný sen? Rozhodně ne, a to díky Erasmus+. 

Jak si podat přihlášku během studia na VŠ a odjet na Erasmus, přišla studentům francouzštiny OKB a čtvrtým ročníkům přednášet Eliška Řehořková, studentka magisterského studia FFMU. O všem, co na svých dvou pobytech zažila, viděla, naučila se, co jí pobyt přinesl, čím ji obohatil, vyprávěla s velkou chutí a nadšením, těsně před tím, než se naši maturanti vydají na vysokoškolskou dráhu. Věříme, že je seznámení se s francouzským zámořským územím, nejjižnější částí EU, místem, kde platí stejné zákony jako v metropolitní Francii, platí se eurem, školský i zdravotní systém musí být na stejné úrovni jako ve Francii, kde mají nejdražší dálnici na světě, nejaktivnější sopku, motivovalo nejen k prázdninovému výletu, ale také k dalším studijním pobytům.

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Úvahy, bilance, vzpomínky
Odkazy
Celý článek...

ERASMUS+ European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - setkání v dánském Thisted

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Zuzana Žáčková

16 fotografií

Od 29.3. 2025 do 4.4. 2025 se koná třetí setkání mezinárodního projektu s názvem European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing, který se tentokrát koná v dánském městě Thisted. Setkání se účastní celkem 8 zemí Evropské Unie, které jsou dlouhodobě součástí projektu.

Téma setkání je tentokrát Yeast production a seznamujeme se zde s principem fermentace a vlivem aerobních a anaerobních podmínek na procesy v kvasinkových buňkách. 

Mimo práci v laboratoři je pro nás během setkání připraven i doprovodný kulturní program. 

Studijní pobyty v Německu a Rakousku pro školní rok 2025/2026

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Petr Koutný

Titulní obrázek článku

Milí studenti,

pro příští školní rok nabízíme studentům němčiny současných 1. a 2. ročníků, kvinty a sexty studijní pobyty na zahraničních gymnáziích v Rakousku (Melk, Graz) a Německu (Stuttgart) o délce min. tří měsíců. Veškeré informace najdete v příloze. Důležité: přihlašujte se do středy 16. 4. vyplněním dotazníku a zasláním motivačního dopisu, pohovory proběhnou 22. a 25. 4.

Francouzští studenti učitelství angličtiny týden na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Jsme moc rádi, že jsme mohli celý minulý týden hostit 8 francouzských studentů učitelství angličtiny, kteří přijeli na stínování/pedagogickou stáž z Paříže. Sledovali výuku u Mgr. Michala Javory a našich rodilých mluvčí angličtiny Paula Wallace Trevora Aysona. Nenechali si také ujít jedinečnou příležitost a zavítali na několik divadelních představení v rámci English theatre festival. Obohatili svou přítomností i hodiny francouzštiny u KB, 2.B, 1.B a maturitních ročníků.  Z jejich zpětné vazby vyplývá, že nespornou výhodou výuky cizích jazyků v ČR jsou malé skupiny studentů, kde se klade důraz na komunikaci, interakci a vzájemnou spolupráci. Rádi by tento systém zavedli i ve Francii, kde se zatím bohužel výuka cizích jazyků realizuje ve skupinách 30-35 studentů a probíhá spíše ve francouzštině než v cílovém jazyce. Velmi mile je překvapila přátelská atmosféra ve škole,  vysoká úroveň angličtiny, ochota našich žáků a učitelů, pomoci jim v běžných situacích a také velké množství francouzsky mluvících studentů:-) Jejich zpětnou vazbu si můžete přečíst v příloze tohoto článku. 

Děkuji všem kolegům, kteří tuto pedagogickou stáž ve svých hodinách umožnili, také vedení školy za podporu a otevřenost ke sdílení příkladů dobré praxe a věřím, že touto cestou jsme i našim žákům umožnili ukázat své jazykové schopnosti v reálných situacích. 

Virtuální prohlídka