Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
PhDr. Zdeňka Růžičková
učitelka
LISCJLSCJLDEJHUCHIS
 St
 431

Nejnovější články

Školní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce pro školní rok 2023/2024

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Kritéria, dle nichž si žáci sestavují vlastní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce:

     Žák vybírá z maturitního seznamu 60 literárních děl, který mu předloží jeho vyučující ČJL, tj. nevybírá z celého školního seznamu, který obsahuje více než 60 děl.

     Žák si vybere 25 literárních děl, v celém jeho seznamu pak musí být próza zastoupena minimálně 2x, poezie minimálně 2x, drama minimálně 2x. Od téhož autora lze volit maximálně 2 díla. Minimální počty děl pro jednotlivá období jsou uvedeny přímo v seznamu (v závorce).

Zařazeno v kategoriích:

Maturita
Český jazyk a literatura
Celý článek...

Školní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce pro školní rok 2022/2023

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Kritéria, dle nichž si žáci sestavují vlastní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce:

     Žák vybírá z maturitního seznamu 60 literárních děl, který mu předloží jeho vyučující ČJL, tj. nevybírá z celého školního seznamu, který obsahuje více než 60 děl.

     Žák si vybere 20 literárních děl, v celém jeho seznamu pak musí být próza zastoupena minimálně 2x, poezie minimálně 2x, drama minimálně 2x. Od téhož autora lze volit maximálně 2 díla. Minimální počty děl pro jednotlivá období jsou uvedeny přímo v seznamu (v závorce).

Vyhodnocení literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

69 fotografií

17. února 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali hosté z řad studentů.

Literární soutěž na naší škole se konala již po devatenácté, letos počtvrté byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 46 studentů z 20 tříd, 20 studentů z nižšího gymnázia a 26 z vyššího. Porotu tvořili – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová, Markéta Ströbingerová, Zdeňka Pospíšilová a Josef Valenta.

David Kettmann získal 3. místo v Ortenově Kutné Hoře

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Titulní obrázek článku

Letos na jaře byl vyhlášen 28. ročník soutěže mladých básníků Ortenova Kutná Hora. Do soutěže jsme zaslali básně Davida Kettmanna ze 4. A (nyní již absolventa BiGy). 3. září 2021 se konalo v rámci festivalu Ortenova Kutná Hora slavnostní vyhlášení výsledků. David Kettmann obdržel 3. místo a některé jeho básně byly otištěny ve sborníku oceněných prací Názvuky. Blahopřejeme. Zdeňka Růžičková

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Soutěže
Úspěchy
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Výsledky literární soutěže 2021

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

3 fotografie

16. února 2021 proběhlo on-line slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali hosté z řad studentů.

Výsledky literární soutěže 2020

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

27 fotografií

Literární soutěž na naší škole se konala již po sedmnácté, letos podruhé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 22 studentů z 12 tříd. 4. března 2020 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová, Vít Slíva a Martina Peškeová.

 Výsledky:

     I. kategorie (nižší gymnázium, 10 účastníků)

1. místo – Natálie Klimčíková, sekunda A     

2. místo – Valentina Krulová, prima B

                 Alena Desová, sekunda A              

3. místo – Jakub Staník, prima B          

Čestné uznání – Anna Tinková, prima B

     II. kategorie (vyšší gymnázium, 12 účastníků)

1. místo – Vít Polák, 2. B  

2. místo – Anna Košťálová, 3. B

                 Eliška Borovská, 2. B

3. místo – Alois Brzobohatý, 4. A

                 Petra Fialová, 2. A                       

Čestné uznání – Jana Sládková, 2. B

                         Karolína Podivínská, 2. C

Všem studentům k jejich úspěchům srdečně blahopřejeme.

Autorské čtení Kateřiny Tučkové

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

 – 
2 fotografie

Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně


Kateřina Tučková (nar. 1980) vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně,
v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), je autorkou několika odborných publikací z oblasti českého výtvarného umění. Na pomezí historie
a krásné literatury se pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (2008). Za román Vyhnání Gerty Schnirch (2009) obdržela cenu Magnesia Litera 2010 – Knižní klub Cena čtenářů a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu
a Cenu Jiřího Ortena. V roce 2012 vydala román Žítkovské bohyně a získala za něj Cenu Josefa Škvoreckého.
Román Žítkovské bohyně, fascinující příběh o ženské duši, o magii a o zasuté části naší historie, se stal jedním z nejprodávanějších titulů roku 2012.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archívu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice...

Výsledky literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

 – 
31 fotografií

Literární soutěž na naší škole se konala již po šestnácté, avšak letos poprvé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 29 studentů z 16 tříd. 21. února 2019 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová a Vít Slíva. Výsledky:

Výsledky literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

 – 
22 fotografií

     Letos proběhl na naší škole již 15. ročník literární soutěže. 14. února 2018 byl pak završen slavnostním vyhlášením výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Valasová a Vít Slíva. Výsledky:

MICHAL BUBENÍK, absolvent 4. C, podruhé vítězem v celostátním kole Olympiády v českém jazyce

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Ve dnech 15.-21. června 2017 se konalo celostátní kolo 43. ročníku Olympiády v českém jazyce.

První místo získal stejně jako v loňském roce absolvent naší školy Michal Bubeník.

Blahopřejeme k výjimečnému úspěchu a děkujeme za vynikající reprezentaci Biskupského gymnázia!

Virtuální prohlídka