16. února 2021 proběhlo on-line slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali hosté z řad studentů.
PhDr. Zdeňka Růžičková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Český jazyk a literatura
Nejnovější články
Literární soutěž na naší škole se konala již po sedmnácté, letos podruhé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 22 studentů z 12 tříd. 4. března 2020 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová, Vít Slíva a Martina Peškeová.
Výsledky:
I. kategorie (nižší gymnázium, 10 účastníků)
1. místo – Natálie Klimčíková, sekunda A
2. místo – Valentina Krulová, prima B
Alena Desová, sekunda A
3. místo – Jakub Staník, prima B
Čestné uznání – Anna Tinková, prima B
II. kategorie (vyšší gymnázium, 12 účastníků)
1. místo – Vít Polák, 2. B
2. místo – Anna Košťálová, 3. B
Eliška Borovská, 2. B
3. místo – Alois Brzobohatý, 4. A
Petra Fialová, 2. A
Čestné uznání – Jana Sládková, 2. B
Karolína Podivínská, 2. C
Všem studentům k jejich úspěchům srdečně blahopřejeme.
Zařazeno v kategoriích:
Kateřina Tučková
Žítkovské bohyně
Kateřina Tučková (nar. 1980) vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně,
v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), je autorkou několika odborných publikací z oblasti českého výtvarného umění. Na pomezí historie
a krásné literatury se pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (2008). Za román Vyhnání Gerty Schnirch (2009) obdržela cenu Magnesia Litera 2010 – Knižní klub Cena čtenářů a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu
a Cenu Jiřího Ortena. V roce 2012 vydala román Žítkovské bohyně a získala za něj Cenu Josefa Škvoreckého.
Román Žítkovské bohyně, fascinující příběh o ženské duši, o magii a o zasuté části naší historie, se stal jedním z nejprodávanějších titulů roku 2012.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archívu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice...
Zařazeno v kategoriích:
Literární soutěž na naší škole se konala již po šestnácté, avšak letos poprvé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 29 studentů z 16 tříd. 21. února 2019 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová a Vít Slíva. Výsledky:
Zařazeno v kategoriích:
Školní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce pro školní rok 2020/2021
Vydáno: 26. června 2018, 20.00
|Autorka: Zdeňka Růžičková
Školní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce pro školní rok 2020/2021
Kritéria, dle nichž si žáci sestavují vlastní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce:
Žák vybírá z maturitního seznamu 60 literárních děl, který mu předloží jeho vyučující ČJL, tj. nevybírá z celého školního seznamu, který obsahuje více než 60 děl.
Žák si vybere 20 literárních děl, v celém jeho seznamu pak musí být próza zastoupena minimálně 2x, poezie minimálně 2x, drama minimálně 2x. Od téhož autora lze volit maximálně 2 díla. Minimální počty děl pro jednotlivá období jsou uvedeny přímo v seznamu (v závorce).
Zařazeno v kategoriích:
Letos proběhl na naší škole již 15. ročník literární soutěže. 14. února 2018 byl pak završen slavnostním vyhlášením výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Valasová a Vít Slíva. Výsledky:
Zařazeno v kategoriích:
MICHAL BUBENÍK, absolvent 4. C, podruhé vítězem v celostátním kole Olympiády v českém jazyce
Vydáno: 20. června 2017, 20.00
|Autorka: Zdeňka Růžičková
Ve dnech 15.-21. června 2017 se konalo celostátní kolo 43. ročníku Olympiády v českém jazyce.
První místo získal stejně jako v loňském roce absolvent naší školy Michal Bubeník.
Blahopřejeme k výjimečnému úspěchu a děkujeme za vynikající reprezentaci Biskupského gymnázia!
Zařazeno v kategoriích:
Nabídka volitelných předmětů pro školní rok 2020/2021 – český jazyk a literatura
Vydáno: 16. února 2017, 22.00
|Autorka: Zdeňka Růžičková
Pro školní rok 2020/2021 si mohou zájemci vybrat tyto volitelné (i nepovinné) předměty:
Seminář z českého jazyka a literatury pro oktávy a 4. ročníky
Literární seminář pro septimy, 3. ročníky a 4.C
Zařazeno v kategoriích:
Michal Bubeník obdržel Cenu Nadačního fondu J. Heyrovského
Vydáno: 18. prosince 2016, 22.00
|Autorka: Zdeňka Růžičková
Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil 10 středoškolských studentů z celé České republiky za jejich úspěchy v roce 2016.
Na slavnostním předání Cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského (NFJH) vybraným středoškolským studentům z celé České republiky se v úterý 13. prosince 2016 v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze sešli ocenění studenti, jejich pedagogové, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí, médií (ČT) a další hosté. Vedle studentů byli tradičně oceněni i jejich učitelé a další odborní pracovníci, kteří je v jejich snažení podporují a věnují se jim.
Zařazeno v kategoriích:
Setkání úspěšných studentů středních škol s představiteli Jihomoravského kraje
Vydáno: 15. prosince 2016, 22.00
|Autorka: Zdeňka Růžičková
6. prosince 2016 se konalo slavnostní setkání představitelů Jihomoravského kraje s žáky středních škol z Jihomoravského kraje, kteří dosáhli úspěchů (1. – 3. míst) v celostátních a mezinárodních kolech vědomostních soutěží a soutěží odborných dovedností zařazených do přehlídky České ručičky. Žáci převzali z rukou hejtmana Bohumila Šimka jako ocenění a poděkování pamětní list a plaketu.