Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Jitka Tarabová
učitelka
BIOPCVCHESEBSCH
 Po
 239

Nejnovější články

Dvoudenní botanicko-zoologický kurz pro učitele

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
24 fotografií

Ve dnech 13.9-14.9.2019 pořádal Ústav botaniky a zoologie PřF MU pod vedením Mgr.Olgy Rotreklové, Ph.D. a doc. RNDr.Zdeňky Lososové, Ph.D. biologický kurz určený pro učitele biologie na SŠ.

Z naší školy se tohoto kurzu účastnily: Ing. Věra Helceletová, Mgr. Veronika Břečková, PhDr. Yveta Reiterová a Mgr. Jitka Tarabová.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Praktická výuka v terénu třídy 2.A

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
16 fotografií

Ve dnech 19-21.6 se třída 2.A zúčastnila třídenního terénního biologického cvičení.

V rámci něj měli studenti možnost srovnávat různé přírodní ekosystémy.  

Ve středu porovnávali ekosystém tekoucí a stojaté vody poblíž Brněnské přehrady. Zde si všímali nejen druhové rozmanitosti živočichů, ale i rozdílů v chemickém složení vody.

Studenti septimy A, septimy B a 3.B v laboratoři MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
11 fotografií

Dne  20.5. 2019 jsme se vydali  s přírodovědně zaměřenými studenty ze septimy A, septimy B a 3.B do laboratoře MU na odborný kurz nazvaný  „PCR-Praktická kopírka po ruce“.  Kurz nabízí Bioskop - vědecké výukové centrum MU.  V rámci tohoto kurzu se studenti dozvěděli spoustu zajímavých informací o DNA (nositelce dědičnosti). Také si zde prakticky vyzkoušeli dnes již často využívanou metodu analýzy DNA, která se nazývá PCR (z angl.Polymerase Chain Reaction).
Ta se dá například využíti k identifikaci potravin, pachatele trestného činu, k určení otcovství aj. Studenti zde načerpali nejen spoustu nových informací, ale i zážitků při práci s genetickým materiálem a moderními přístroji v laboratoři.

Chemie kolem nás - úterý 14.5. od 7.30 do 10.00 na chodbách BIGY ve 2. a 3.patře

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kde se v běžném životě můžeme setkat s chemií ? Ať se nám to líbí či nelíbí, můžeme se s ní potkat na každém kroku. A to, jestli budeme v hodinách chemie dávat pozor či ne, nám může v budoucím životě hodně pomoci či naopak nám může i chybět. Ne nadarmo se říká: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš". A netýká se to samozřejmě jen chemie. Ale zde to může ovlivnit v mnohém kvalitu našeho života, zejména našeho zdraví, které si nikdo z nás za peníze nekoupí. Buď si ho budeme hýčkat s vědomostmi, které budeme mít a nebo budeme hledat povrchní a rychlá řešení s veškerými vymoženostmi, které doba nabízí. Možná si na okamžik budeme připadat velcí a úspěšní, ale posléze můžeme zjistit, že jsme na něco důležitého zapomněli. Cesta zpět už pak nemusí být možná nebo bude hodně bolestivá. A nejen o tom bude naše akce, kterou si pro vás připravili studenti QA a QB.

Jak měnit svět k lepšímu a pomoci přírodě?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku

Třeba přiložit ruce k dílu a malý kousek světa uklidit (např. okolí Kraví hory) nebo pomoci obnovit původní stepní květenu odstraňováním invazivních rostlin (na Pálavě).  V přiložených odkazech můžete najít důležité informace k zajímavým sobotním akcím a pomoci tak lidem, kteří nejenom mluví, ale i dělají.

Návštěva Výzkumného ústavu veterinárního lékařství

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
10 fotografií

Dne 19.2, 5.3 a 12.3 se  studenti  sext, kteří  navštěvují   přírodovědná cvičení (PCV), zúčastnili exkurze ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Poté, co jsme společně prošli areál tohoto ústavu a dozvěděli se, co se na jednotlivých pracovištích dělá, jsme byli velmi mile přivítáni v zasedací místnosti, kde mohli studenti zhlédnout zajímavé přednášky o tom, co se v ústavu dělá.  Tento ústav sídlí v Medlánkách a ne každý, kdo zde třeba i každodenně jezdí  ví, co se zde děje.V tomto objektu se nachází oddělení virologie, bakteriologie, imunologie, ale též oddělení bezpečnosti potravin a krmiv, chemie a toxikologie. Též se zde ve třech budovách nachází experimentální stáje, kde se zkouší různé léky či jiné látky na zvířatech. Od velmi příjemného pana ředitele Mgr. Jiřího Kohoutka, Ph.D. jsme se mimo jiné dozvěděli, že zde byl zkoumán i virus Zika, který je znám zejména díky epidemii, která nastala v roce 2015 v Brazílii. Tento virus přenáší komáři a u dospělých vyvolává horečky, vyrážky, bolesti hlavy a kloubů. Velmi nebezpečné je, pokud se nakazí plod v těle matky, neboť tento virus vyvolává zakrnění či předčasné ukončení růstu mozku. V Brazílii tak v současné době vyrůstá generace dětí, jež byly nakaženi ve stadiu plodu a nyní bojují o přežití, jsou těžce postižení a mají řadu vývojových poruch. Také nám pan ředitel též líčil o boji s africkým morem divokých prasat, který v minulém roce zasáhl Zlínsko. Myslím, že tato exkurze byla pro studenty PCV velmi přínosná. Největší dík samozřejmě patří panu řediteli VUVelu , ale i všem odborníkům, kteří se podíleli na našich exkurzích.

BESEDA S MEDIKY aneb NEFORMÁLNĚ O STUDIU na MUNI MED

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku

KDY?    v úterý 5. února 2019, začátek ve 13:30, 

            nejdéle do 16:00 hod, vstup od 13 hod

KDE?  univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 127/3, 602 00 Brno
 

Přílohy

 Beseda [32 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Chemie
Biologie
Celý článek...

„LabTour“ na Fakultě chemické VUT v Brně

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 

Chceš vědět co všechno se dá studovat na fakultě chemické VUT? 

Pokud ano, tak máš jedinečnou příležitost prohlédnout si zblízka laboratoře různých ústavů chemie.

Kdy? Příští pátek 9.11.2018

Podrobnější informace: viz příloha

Návštěva na Svatém Kopečku u Olomouce

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

24 fotografií

Dne 22.10 jsme s třídou 2.A  navštívili Svatý Kopeček. Zde jsme strávili část dopoledne v Zoo, kde jsme měli možnost poznat a pozorovat zástupce naší i cizokrajné fauny. Posléze jsme se procházkou vydali i k bazilice Navštívení Panny Marie.  Tento nádherný chrám nad Olomoucí vidí denně mnoho lidí z dálnic, rychlíků i domovů velkého města i okolních vesnic.

Praktická hodina chemie v tercii B

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
11 fotografií

Jak filtrovat? Jak se dělají krystaly? K čemu se využívá pipeta a jak používat pipetovací balónky? Co je to chromatografie a jak ji lze prakticky provést? Nejen tyto znalosti, si studenti tercie odnesli z dnešní hodiny chemie, která byla zaměřená na praktické činnosti. I když nás trošku tlačil čas (45 minut není příliš dlouhá doba), přece jen většina studentů dokončila zdárně své úkoly, které jsme měly naplánované.  A za pár dnů nás čeká ještě jeden výsledek našeho snažení – krystaly modré skalice. Jak se vydaří? To jsme všichni moc zvědaví.

Virtuální prohlídka