Letošní výměnný pobyt v Belgii se opravdu vydařil. Naši belgičtí přátelé pro nás připravili neobyčejně pestrý program, v rámci kterého jsme nebyli jen v Belgii, ale v celém Beneluxu, a dokonce i v Německu. A díky vřelému přijetí jsme zapomínali na to, jaká nám někdy vlastně byla zima.
A co všechno jsme viděli? Byla toho obrovská spousta. Od věcí a míst starobylých (katedrála Panny Marie v Cáchách založená samotným Karlem Velikým) až po ultramoderní (lutyšské nádraží španělského architekta Calatravy). Místa zasvěcená modlitbě a rozjímání (poutní místo v Banneux) i místa plná moderního ruchu (okruh Formule 1 ve Spa-Francorchamps). Místa zasvěcená minulosti (Vzpomínkové muzeum 1939-45 a nedaleký americký vojenský hřbitov) i budoucnosti (Vesmírné centrum Lutyšské univerzity). Místa spjatá s českou historií (hrob Jana Lucemburského) i s Evropskou současností (Evropský soudní dvůr).
Čekalo nás ale i několik gurmánských zážitků. V Bruselu a v Lutychu jsme si pochutnávali na vaflích a pralinkách, v Maastrichtu na mořských plodech a „olejových koulích“, v Cáchách na místních speciálních perníčcích a na Evropském soudním dvoře na nás čekala přímo hostina o třech chodech.
Bylo toho ještě daleko více, snad vám něco napoví přiložené fotky.
A aby nebyl zájezd jen o požitcích (a abychom se v autobuse nenudili) připravili aktivní pedagogové svým milým studentům dva kvízy: jeden na cestu tam a druhý na cestu zpět. Oba se samozřejmě týkali navštívených zemí a míst a ten druhý rekapituloval, co nového jsme se dozvěděli (či co starého si připomněli). Šťastní výherci (Jirka Blaha a Tereza Šenková, oba z oktávy A) získali samozřejmě sladkou odměnu. Můžete si je vyzkoušet také. Najdete je v příloze.
A co říct na závěr? Že už se těšíme na podzim 2014, kdy nás Belgičané poctí svou návštěvou a že doufáme, že tato výměna bude trvat dalších 22 krásných let.
Zařazeno v kategoriích: