V rámci laboratorního cvičení pro 4. ročník gymnázia (přírodovědného zaměření) si naši maturanti vyzkoušeli základy potravinářských technologií při výrobě tří různých typů čokolád.

Konverzační soutěž v němčině - školní kolo

Vydáno:

|

Autor: Mgr. Petr Koutný

V úterý 6. 12. se uskutečnilo školní kolo soutěže v němčině určené pro studenty 1.-3. ročníku, kvint-septim. Na 1. místě se umístila - a do okresního kola postupuje - Hana Sedláčková (1.B). 2. místo patří Adamu Ondráčkovi (SPA) a 3. místo Kristýně Dominikové (SPA). Všem soutěžícím děkujeme za účast a za pěkné výkony a Haně přejeme hodně štěstí v okresním kole!

PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ_VÝSLEDKY/PORTAVOZ EVROPA_FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ

Vydáno:

|

Autorka: Mgr. Martina Tinková

13 fotografií

Studenti, které baví překlady se zúčastnili dalšího ročníku, pro naši školu, II. ročníku PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE pořádané Filozofickou fakultou UP v Olomouci. Největší zastoupení měli tradičně studenti překládající z angličtiny, ale našli se také odvážlivci, kteří si zkusili francouzštinu, němčinu a španělštinu. Úkolem bylo během 120minut přeložit 1 publicistický a 1 literární text za použití jakýchkoli dostupných slovníků. Největším oříškem není ani tak porozumět, ale napsat text tak, aby byl čitelný v rodném jazyce, což je právě nejtěžší úkol překladatelů. Např. v němčině si tentokrát překladatelé střihli i báseň. U všech studentů oceňujeme odvahu a nadšení, se kterým do překládání vstupovali, ti nejlepší se zúčastní celostátního kola v Olomouci ve dnech 4. a 5.1. 2023.  Soutěž mát tyto postupující na prvních dvou místech, na třetím je náhradník.

18 fotografií

Studenti maturitních ročníků společně s vyučujícími chemie se v době podzimních prázdnin zúčastnili již sedmého ročníku odborné vědecké konference pořádané Přírodovědeckou fakultou Karlovy Univerzity v Praze.

Dominance Bigy v Legiích.

Vydáno:

|

Autor: Mgr. Tomáš Vaněk

10 fotografií

V pátek 23.9. a středu 12.10. se dva týmy z Bigy zúčastnily dějepisno-sportovní soutěže legie. Tématem vědomostní části byly Československé legie v Rusku a ve finále konkrétně Bitva u Zborova. K úspěšnému zvládnutí sportovní části soutěže byla potřeba velká odvaha a zručnost, protože šlo o lezení po vysokých lanových překážkách a to až ve výšce 8 metrů nad zemí.