4. akademické triduum
Vydáno:
|Autor: Bronislav Berník
Vydáno:
|Autor: Bronislav Berník
Vydáno:
|Autorka: Jana Kozlíčková
„Hurá, sobota, jede se do Opatova,“ znělo o prázdninách na vlakovém nádraží. Početná skupina dětí se loučí s rodiči – někteří s radostí, někteří se slzami v očích – a míří směr Opatov. Než jsme se nadáli, byli jsme v zápalu boje hry „O Jamesovi Cookovi“, která nás provázela celým týdnem. Stavba lodí, zakládání a udržování ohně a spousta dalších her nás zkoušely stejně, jako byla zkoušena posádka samotného Jamese Cooka. Přestože počasí o prázdninách bylo nic moc, pouze jeden den nám zabránilo jít ven. Všechny hry, ať na faře, či venku, byly bezva. Všechna družstva, která cíle dosáhla, ale i ta, která zůstala na širém moři, odměna neminula. Je tu opět sobota, uklízíme a odjíždíme. Na nádraží se vítáme s rodiči, tentokrát všichni s úsměvem. „Bylo to super, příště ahoj.“ Všichni se loučíme a těšíme se na další tábor.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Pavel Koukal
V příloze je u každé zkoušky uveden termín, učebna, zadavatelé a náhradníci.
Vydáno:
|Autorka: Bc. Kateřina Hrušková
16.00 – 18.00 (tři vyučovací hodiny) – učebna 151
Začínáme v úterý 20. 9. 2011 a ve středu 21. 9. 2011
Kroužek vede Bc. Kateřina Hrušková
Cena na rok 1500 Kč – je možno zaplatit i na každé pololetí zvlášť
Náplň: malba,kresba,koláže,keramika,napínání plátna,grafika,výstavy,galerijní animace, příprava na přijímací zkoušky uměleckých oborů vysokých škol
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková
Informace pro všechny čtenáře, a hlavně ty frankomilné. Školní knihovna se rozrostla o několik desítek francouzských titulů. Jedná se o díla klasická i moderní nejrůznějších žánrů. A aby se všem četlo lépe, jsou převedena do zjednodušené francouzštiny čtyř různých úrovní.
Vydáno:
|Autorka: Jana Kozlíčková
Poprvé jsem ji navštívila jako studentka Bigy na třídním výletě a během dalších let jako účastnice každoročních letních a jarních táborů. Moje role na těchto akcí se samozřejmě v průběhu let měnila. Začínala jsem jako dítě, ale posléze jsem se stala pomocnou vedoucí.
Také jsem na faru jezdila mnoho let jako vedoucí na seznamovací kurzy pro primány a na jejich školy v přírodě. I během svého studia na vysoké škole jsem na opatovské faře strávila spoustu času jak na akcích se svými kamarády, tak i na brigádách, které přispěli ke zlepšení fary.
Naposledy jsem na faře byla letos na jaře jako třídní učitelka šesťáků, pro něž jsem se zde rozhodla uspořádat školu v přírodě. Strávila jsem tu se svojí třídou nezapomenutelné chvíle, na něž všichni vzpomínáme. Jsem ráda, že jsem se rozhodla uspořádat školu v přírodě v Opatově, neboť dětem se tam velmi líbilo a rády by tam příští rok jeli znovu.
Vydáno:
|Autor: PhDr. Vladimír Krátký
Budova fary v Opatově se stala součástí historie nejedné třídy Biskupského gymnázia, hlavně těch studentů, kteří navštěvovali naši školu v devadesátých letech. „O víkendu pojedeme do Opatova!“ To je věta, kterou od svého třídního nebo od otce spirituála mnozí velmi rádi slyšeli.
Tato úvodní slova určitě platila (a platí) i o třídě, která se rozloučila s Bigy v roce 2001 jako oktáva B. Pravidelné cesty do Opatova byly nedílnou součástí jejího života už od sekundy. Tehdy se třída s farou seznámila v rámci školního výletu a bylo jasné, že se sem rádi budeme vracet. A skutečně tomu tak bylo – a vydrželo to až do oktávy. Poslední návštěva se konala tři měsíce před maturitou.
Uplynulo deset let. Třída už se rozešla doslova do celého světa, ale její členové nezapomněli. Nezapomněli na přátelství, která za těch osm let vznikla, nezapomněli na Barvičovu 85 a nezapomněli ani na Opatov. „Co podnikneme k desátému výročí maturity?“ ozvalo se na pravidelné předvánoční „slezině“. „Pojedeme do Opatova!“ zazněla zase po letech věta, kterou čtenář této stránky už zná z úvodního odstavce.
A tak se taky stalo. Vše se domluvilo, připravilo, a první dubnový víkend roku 2011 patřil po deseti letech a šesti týdnech zase naší třídě. Celý víkend, prožitý ve stylu retro, byl skvělý a opravdu bylo na co vzpomínat. Dataprojektor s fotkami pracoval naplno, kolovaly i klasické fotografie, vynořovaly se další a další vzpomínky. Sjížděli jsme se postupně, jak to komu nejrůznější povinnosti dovolily, až nás byla v sobotu odpoledne plná fara – úctyhodný počet 28 absolventů i s třídním. A to není konečný počet, neboť už je na světě další generace, která své rodiče-absolventy do Opatova „doprovodila“.
Loučili jsme se jen neradi, ale určitě ne navždy. Tak čau – a zase někdy v Opatově …..
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Alice Bílková
Na konci prosince roku 2011 se naše gymnázium stalo pilotní školou kin-ballu.
Kin-ball je nová míčová hra. Byla vyvinuta v Kanadě pro sportovní potřeby dnešní doby. Je poměrně fyzicky náročná a přitom nevyžaduje dlouhý trénink, aby si člověk užil zábavu. Po 15 minutovém vysvětlení základních pravidel se dá začít hrát. Tím, jak se kinball trénuje častěji, tak se odkrývají další úrovně dovedností odpalu, orientace v prostoru a samozřejmě strategické uvažování. Jakmile jednou začnete a najdete si dobrý kolektiv tak už vás to nepustí :)
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Lucie Chytilová
Během školního roku se s dětmi zúčastníme katechezí, divadelních vystoupení, výletů a exkurzí.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Vojtěch Maša
P. Mgr. Dr. Ing. Pavel Konzbul
Ing. Josef Babák
Ing. Petr Zelenka
Ing. Jiří Brothánek
Ing. Tomáš Vichr
Jakub Chini
Ing. Věra Helceletová
Mgr. Michal Kubíček
Mgr. Michal Javora
Mgr. Karel Mikula, ředitel školy
Ing. Petr Onuca, ekonom školy