Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nové příspěvky

Jakub Eliáš postupuje do krajského kola SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

 – 

Jakub Eliáš z oktávy A se zúčastnil městské (okresní) přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ), získal 3. místo a postupuje do krajského kola.
V oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby obhájil svou práci nazvanou Dvojí domov Jana Čepa, v níž se snažil přiblížit tuto osobnost české literatury a její duchovní odkaz.
 

Přílohy

 Diplom z městského kola SOČ [439 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Celý článek...

"Knižní amnestie"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Valasová

 – 

Vážené a milé studentky, vážení a milí studenti,
knihovna Bigy vyhlašuje každoroční „knižní amnestii“. Po celý květen můžete vracet knihy, jejichž výpůjční doba již minula, a to bez jakýchkoli sankcí. Prosíme zvláště maturanty, aby po splnění svých studijních povinností vrátili vše, co mají z knihovny zapůjčeno.
Odměnou vám bude dobrý pocit a čistý knihovní rejstřík.
 

Rakouský jazykový diplom

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 

23 ÚSPĚŠNÝCH

Jako každý rok se i letos 18. 4. 2011 na naší škole skládaly zkoušky Rakouského jazykového diplomu (ÖSD ) úrovně B1 – Zertifikat Deutsch. Úspěšně je složilo 23 studentek a studentů ze tříd 3A, SPB, OKB a 4A. Všem gratulujeme!

Týden chutí 2010

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
4 fotografie

V listopadu 2010 pořádala Francouzská ambasáda u příležitosti francouzského Týdne chutí již druhý ročník gastronomické soutěže pro žáky a studenty mladší patnácti let.

V tomto ročníku bylo jejich úkolem proměnit se na pár hodin v šéfkuchaře jednoho z francouzských zámořských území,  připravit  lákavou specialitu typickou pro tento kraj a vymyslet k ní reklamu.

Comenius - Game of Proteins - pracovní setkání učitelů ve Vídni

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Ve dnech 11.5.2011 až 14.5.2011 se účastnily prof. Krumpholcová a Helceletová pracovního setkání učitelů 11 škol z 10 zemí (Česká republika, Slovenská republika, Litevsko, Lotryšsko, Chorvatsko, Francie, 325Německo, Maďarsko, Německo, Rakousko), které proběhlo ve Vídni na gymnáziu Kalksburg.

Setkání sloužilo přípravě podzimního výjezdu do Hamburku, kde budou studenti spolu s učiteli pracovat v laboratořích. Budou provádět experimenty zahrnující in-vitro genovou expresi GFP a proteinovou analýzu pomocí SDS-PAGE v různých variacích. Studenti Bigy, kteří by se chtěli tohoto projektu zúčastnit, ať se hlásí v kabinetu BIO a TEv (274) u prof. Krumpholcové. Výběr bude proveden na základě předem vyhlášených kritérií.

Krajské kolo konverzační soutěže z francouzštiny

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 

V letošním roce se naše škola poprvé zúčastnila Konverzační soutěže ve francouzském jazyce, a byla to účast hned napoprvé velmi úspěšná.

Do krajského kola postoupili v kategorii A1 Jakub Horák (kvarta A), v kategorii B1 Filip Vlček (kvinta A) a v kategorii B2 Silvie Svobodová (septima A).

Malé divadelní představení pro Německé kulturní centrum

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
8 fotografií

Na počátku byla touha zařídit to nějak, abych už nemusela slýchat otázku, která se opakuje prakticky v každé hodině: "Budeme dneska zpívat, paní profesorko?!!" Co udělat, aby už se chtěli zase jen učit? A tak jsme se s třídami SXB a QA pustili do zkoušení "skoromuzikálu" na motivy Romea a Julie. Hudbu jsme si vypůjčili od německých kapel Rammstein a Mutabor, napsali scénář příběhu, který se pak ještě zdokonaloval při samotných zkouškách a prozpívali se až do setkávacího střediska Německého kulturního centra, které sídlí v Brně na ulici Jana Uhra a se kterým už déle spolupracujeme. Hlavní role i vedlejší role obsadili studenti a studentka SXB (Julie - Milan Dobeš, Romeo - David Janků, Juliin otec - Michal Drápal t.č. s otřesem mozku, Juliina matka - Boris Mičánek, učitelka, oddávající a nosička Sochy svobody - Anička Severová). Hudební doprovod obstarali zástupci a zástupkyně z obou tříd (akustická kytara -  Petra Fráňová, elektrické kytary - Marek Pivoda, Jarda Štigler, basová kytara - Marek Tuček, housle - Vojta Švejnoha, bicí - Radek Vít, zobcová flétna - Bára Jeřábková, příčná flétna - Pavlína Baďurová). Zcela nepostradatelný byl početný sbor, který se rekrutoval rovněž z obou tříd. Otázky zda dnes budeme zpívat jsem se sice nezbavila, ale představení mělo u zástupců brněnské německé menšiny úspěch a dočká se tak snad i reprízy na Dni BIGY.

Opatovská fara

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

3 fotografie

Pokud hledáte vhodné místo v přírodě pro dovolenou s dětmi, pak nemusíte jezdit daleko. Opravená budova fary v Opatově u Třebíče poskytne levné ubytování se vším potřebným vybavením. Dny plné pohody za každého počasí, ticha tolik nezvyklého po příjezdu z města a dobrodružných her v okolní zeleni lesů, kopcovitých strání a turistických stezek láká jak děti, tak dospělé v kteroukoli roční dobu. Následující ohlasy studentů sekundy A po zkušenostech se dvěma týdenními pobyty jsou dostatečně výmluvné.
Myslím, že opatovská fara je dobře umístěná – blízko lesa, louky, rybníku, pole, kostela a obchodu. Za farou je taky ohniště pro možnost táboráků. Samotný interiér starobylé fary vypadá dobře a útulně. Je tu společenská místnost, takže program může být za každého počasí.

Do konce května probíhá hlasování "O nejlepšího vědce Bigy 2011"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
17 fotografií

Nestihli jste se zúčastnit této soutěže? Nevadí, můžete to zkusit třeba příští rok (informace před učebnou chemie).

Co ale můžete:  spolupodílet se na zvolenínNejlepšího vědce Bigy. Každý z Vás (studentů či učitelů) má možnost dát jeden hlas tomu, jehož vědecká práce se Vám nejvíce líbí. Všechny práce visí před učebnou chemie, kde máte možnost hlasovat.
 

Virtuální prohlídka