Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

ERASMUS+ European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - setkání v dánském Thisted

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Zuzana Žáčková

16 fotografií

Od 29.3. 2025 do 4.4. 2025 se koná třetí setkání mezinárodního projektu s názvem European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing, který se tentokrát koná v dánském městě Thisted. Setkání se účastní celkem 8 zemí Evropské Unie, které jsou dlouhodobě součástí projektu.

Téma setkání je tentokrát Yeast production a seznamujeme se zde s principem fermentace a vlivem aerobních a anaerobních podmínek na procesy v kvasinkových buňkách. 

Mimo práci v laboratoři je pro nás během setkání připraven i doprovodný kulturní program. 

strana 1 / 2

Jak už bylo řečeno, setkání probíhá na severu Dánska ve městě Thisted na místním gymnáziu, které je od hlavního města Kodaně, do kterého jsme přiletěli, vzdálené více než 400 km.  Z Bigy se do Dánska vypravili Pavlína Dobešová (SpA), Štěpán Vlach (SpA) a Jan Leuchter (SxB) v doprovodu Zuzany Žáčkové a Kláry Koběrské. 

 

A kdo tu je s námi? 

Vedle účastníku z Bigy a hostujících Dánů z gymnázia Thisted Gymnasium jsou tu s námi také studenti, studentky a vyučující z dalších 6 škol zemí EU.

Johanna-Wittum-Schule v Pforzheimu - Německo

Gymnázium sv. Františka z Assisi v Levoči - Slovensko

NORWID Gymnasium - Czestochowa - Polsko

Lycée Sédar Senghor - Évreux - Francie

2nd Experimental Secondary School of Athens - Atény - Řecko

Jesuit Gymnasium - Vilnius - Litva

 

Během dne se pohybujeme v budově gymnázia, kde probíhají experimenty a přednášky. Večer se potom přesouváme na ubytování, kdy část studentů je ubytovaná u hostitelských rodin a část v místním kempu. Na přepravu po městě využíváme typicky dánský dopravní prostředek - kola, která nám byla zapůjčena přímo z gymnázia. 

 

Co je náplní našich dní? 

Setkání v Dánsku je pokračováním předchozích dvou setkání ve slovenské Levoči a německém Pforzheimu. Tentokrát jsme se však zaměřili na práci s kvasinkami, konkrétně na jejich metabolické procesy, které probíhají jak aerobní, tak anaerobní cestou. Zároveň jsme byli seznámeni s Pasteurovým efektem a Crabtree efektem a jejich významem při fermentaci. Dále jsme měli možnost poslechnout si přednášku Bacteria from the environment, kterou si pro nás připavil profesor Petr Halkjær Nielsen z univerzity v Aalborgu. 

Pro získání výsledků jsme využívali metody mikropipetování a pomocí spektrofotometrie jsme měřili absorbanci, koncentraci glukózy a koncentraci ethanolu. 

Abychom mimo laboratoř poznali i část Dánska, ve čtvrtek pro nás byla připravena exkurze do muzea Moesgaard, které se zaměřuje především na historii osídlení Dánska, kde jsme měli možnost vidět například Grauballského muže z Doby železné, který je považován za jednu z nejzachovalejších mumií na světě. Poté jsme se přesunuli do města Aarhus, které je druhým největším městem Dánska, kde jsme měli mimo město samotné možnost navštívit i muzeum moderního umění ARoS.  

V pátek je na programu prezentace výsledků našich prací a na úplný závěr exkurze na pobřeží Severního moře. 

 

Moc děkujeme na skvělou organizaci a těšíme se na další setkání, které se uskuteční na přelomu září a října 2025 u nás v Brně. :) 

 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Biologie

Virtuální prohlídka