Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Ing. Věra Helceletová
učitelka
Třídní učitelka 3.C. 
BIOPCVTEVSEB
 Út
 274

Nejnovější články

Den Země na BIGY 2011

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

V úterý 19.4.2011 probíhala na BIGY akce věnovaná Dni Země.

Zúčastnily se třídy prima A a B. V 8.00 se třídy sešly v aule školy, kde se podívaly na prezentaci o Dni Země, o třídění odpadů a celkově udržitelném rozvoji života na Zemi. V 9.00 pak vyrazily do přírody. Protože je "náš" Wilsonův les uzavřen, šli jsme až k Antroposu, k řece Svratce. Zde se studenti rozdělili do skupinek a pracovali na 2 biologických úkolech (fauna  a čistota řeky, život na stromech parku – s pomocí vyučujících biologie – p. Helceletové a p. Reiterové). Na závěr pak uklidili břehy řeky.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Geologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Nejdůležitější, ale i nejkrásnější není jen biologie, ale také geologie.

Nejdůležitější, protože zasahuje a zahrnuje všechny ostatní obory biologie, jako je botanika, zoologie, nauka o člověku, ale i geografie, fyzika, chemie... Geologické síly jsou schopné Zemi zničit (tsunami, zemětřesení, sopky, sesuvy půd, eroze), ale i tvořit (úrodná sopečná půda, termální a jiné lázně, tektonická pohoří, překrásné přírodní útvary, ...)

Biologie (eseje studentů)

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Přetíženi informacemi, mozky ztěžklé povinnostmi, zasedáme do lavic některé z učeben ve třetím patře, abychom si prošli svou pravidelnou hodinou biologie. Přiznávám, že ne vždy dokáži udržet pozornost, biologie nikdy nebyla můj obor. Vždycky mi stačilo vědět jen málo a byla jsem spokojena. Často se ale stane, že se v látce dospěje k něčemu tak poutavému, že i já zvednu oči a vymotám se z vlastních myšlenek, abych vyslechla zajímavý výklad. Nejvíc mě baví povídání o nemocech, o věcech, které jsou neustale přítomny kolem nás a mohou se kdykoli stát součástí našeho života. Rozhodne není marné vědět i něco o tom, jak funguje naše tělo, nebo mít možnost jít po přírodě a alespoň občas se zastavit a říct si: "Ajhle, tuhle kytku přeci znám, vždyť to je kokoška pastuší tobolka!" Je mi jasné, že já, člověk fyzikou, chemii a biologii proste nedotknutelný, nikdy nepojme všechny ty informace výkladu, ale je příjemné vědět, že i pro nás, ne-biology, může být užitečné si sem tam něco zapamatovat.

Nabídka volitelných předmětů PK BIO

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Přílohy

 Nabídka volitelných předmětů a kroužků BIO pro školní rok 2012/13 [426 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Biologie
Celý článek...

Biologie – vybavenost

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

3 fotografie

Na gymnáziu naleznete 2 specializované učebny pro výuku biologie (učebnu biologie a mikroskopickou pracovnu).

V konkrétním výčtu technických pomůcek lze zmínit:

  • dataprojektor
  • interaktivní tabuli
  • zpětný projektor 
  • rutinní binokulární mikroskopy umožňující zvětšení až 1500x násobným (s halogenovým světlem, achromatickými objektivy)
  • žákovské monokulární mikroskopy do terénu se zvětšením 400x násobným
  • studentské binokulární mikroskopy se zvětšením až 1000x násobným

Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Nové Hrady v srpnu 2009

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 

Konec prázdnin znamená pro vyučující perný přípravný týden ve škole. Bioložky z BIGY využily možnosti účastnit se školení v Nových Hradech (prof. Helceletová, Punčochářová a Reiterová). Školení bylo pořádáno Akademií věd České republiky a Jihočeskou univerzitou. Většinu dní jsme strávily v učebnách zámečku v Nových Hradech a věnovaly se zde fluorescenční mikroskopii, přednáškám o genetice člověka, o fotografování přírody a přírodnin, o buněčné terapii a tkáňovém inženýrství, o globálních zněnách, půdě a dalších souvislostech, o klíšťatech, o fytoplanktonu aj.

Krásensko v červnu 2009

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 

Hned na začátku prázdnin jsme ( prof.Helceletová, Krumpholcová a Punčochářová) vyjely do střediska Lipky, které leží na začátku Drahanské vrchoviny, do Krásenska. Celý týden jsme strávily v krásné přírodě Krásenska. Každý den byl věnován jinému oboru biologie, takže jsme absolvovaly exkurze a praxi v botanice ( v Moravském krasu, návštěva a práce na pracovních listech v arboretu u Křtin), entomologii ( na stráních u Vilémovic), geologii (jeskyně Moravskéhjo krasu – normálně nepřístupné veřejnosti), zoologii (přednášky s ukázkami herpetologa a znalce netopýrů, návštěva u chovatelů včel), ekologii (prohlídka a přednáška o využití větrných elektráren). Věříme, že poznatky zde získané využijeme i ve výuce na BIGY.

Projektový týden – Pforzheim, listopad 2008

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 

Ve dnech 11. – 17. listopadu 2008 se v německém Pforzheimu uskutečnil druhý ročník mezinárodního projektu středních škol European challenges in modern biotechnology education pod záštitou evropského vzdělávacího programu LLP – Comenius. Českou republiku zde reprezentovala skupina osmi studentů našeho gymnázia (M. Frodl, J. Bareš, D. Kubíček, Z. Matyášová, J. Drlíková, M. Zaoralová, M. Gimunová, M. Šteflíčková) pod vedením prof. Helceletové. Z ostatních zemí se zúčastnily týmy Lotyšska, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Německa a Španělska.

Virtuální prohlídka