ERASMUS+ European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - setkání v dánském Thisted
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Zuzana Žáčková
Od 29.3. 2025 do 4.4. 2025 se koná třetí setkání mezinárodního projektu s názvem European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing, který se tentokrát koná v dánském městě Thisted. Setkání se účastní celkem 8 zemí Evropské Unie, které jsou dlouhodobě součástí projektu.
Téma setkání je tentokrát Yeast production a seznamujeme se zde s principem fermentace a vlivem aerobních a anaerobních podmínek na procesy v kvasinkových buňkách.
Mimo práci v laboratoři je pro nás během setkání připraven i doprovodný kulturní program.
Jak už bylo řečeno, setkání probíhá na severu Dánska ve městě Thisted na místním gymnáziu, které je od hlavního města Kodaně, do kterého jsme přiletěli, vzdálené více než 400 km. Z Bigy se do Dánska vypravili Pavlína Dobešová (SpA), Štěpán Vlach (SpA) a Jan Leuchter (SxB) v doprovodu Zuzany Žáčkové a Kláry Koběrské.
A kdo tu je s námi?
Vedle účastníku z Bigy a hostujících Dánů z gymnázia Thisted Gymnasium jsou tu s námi také studenti, studentky a vyučující z dalších 6 škol zemí EU.
Johanna-Wittum-Schule v Pforzheimu - Německo
Gymnázium sv. Františka z Assisi v Levoči - Slovensko
NORWID Gymnasium - Czestochowa - Polsko
Lycée Sédar Senghor - Évreux - Francie
2nd Experimental Secondary School of Athens - Atény - Řecko
Jesuit Gymnasium - Vilnius - Litva
Během dne se pohybujeme v budově gymnázia, kde probíhají experimenty a přednášky. Večer se potom přesouváme na ubytování, kdy část studentů je ubytovaná u hostitelských rodin a část v místním kempu. Na přepravu po městě využíváme typicky dánský dopravní prostředek - kola, která nám byla zapůjčena přímo z gymnázia.
Co je náplní našich dní?
Setkání v Dánsku je pokračováním předchozích dvou setkání ve slovenské Levoči a německém Pforzheimu. Tentokrát jsme se však zaměřili na práci s kvasinkami, konkrétně na jejich metabolické procesy, které probíhají jak aerobní, tak anaerobní cestou. Zároveň jsme byli seznámeni s Pasteurovým efektem a Crabtree efektem a jejich významem při fermentaci. Dále jsme měli možnost poslechnout si přednášku Bacteria from the environment, kterou si pro nás připavil profesor Petr Halkjær Nielsen z univerzity v Aalborgu.
Pro získání výsledků jsme využívali metody mikropipetování a pomocí spektrofotometrie jsme měřili absorbanci, koncentraci glukózy a koncentraci ethanolu.
Abychom mimo laboratoř poznali i část Dánska, ve čtvrtek pro nás byla připravena exkurze do muzea Moesgaard, které se zaměřuje především na historii osídlení Dánska, kde jsme měli možnost vidět například Grauballského muže z Doby železné, který je považován za jednu z nejzachovalejších mumií na světě. Poté jsme se přesunuli do města Aarhus, které je druhým největším městem Dánska, kde jsme měli mimo město samotné možnost navštívit i muzeum moderního umění ARoS.
V pátek je na programu prezentace výsledků našich prací a na úplný závěr exkurze na pobřeží Severního moře.
Moc děkujeme na skvělou organizaci a těšíme se na další setkání, které se uskuteční na přelomu září a října 2025 u nás v Brně. :)
Zařazeno v kategoriích: