MATURITNÍ ZKOUŠKA Z VÝTVARNÉ VÝCHOVY /VV/
Školní rok: 2017/2018
Maturitní otázky-výtvarná výchova:
1. Počátky umění v pravěku
2. Starověké umění Egypta a Mezopotámie
3. Umění egejské oblasti, antické Řecko
4. Etruské umění a antický Řím
5. Raně křesťanské, byzantské a předrománské umění
6. Románské umění
7. Gotické umění v Evropě
8. Česká gotika
9. Zrod a rozmach renesance v 15. století v Itálii
10. Umění vrcholné a pozdní renesance, manýrismus
11. Zaalpská renesance
12. Barokní sloh v Itálii a hlavní proudy v Evropě
13. Barokní sloh v českých zemích
14. Umělecké směry 1. poloviny 19. století v Evropě (klasicismus, romantismus, realismus)
15. Umění 2. poloviny 19. století v Evropě po postimpresionismus
16. České umění 19. století od romantismu po počátky secese
17. Umění na začátku 20. století (ismy – kubismus, expresionismus, symbolismus)
18. České moderní umění
19. Architektura 20. století (secese, funkcionalismus,…)
20. Česká architektura 20. století
21. Umění do poloviny 20. století v Evropě
22. Umělecká hnutí po druhé světové válce (Pop art, Op art, Land art, Hyperrealismus, umění akce)
23. České umění po druhé světové válce
24. Postmoderní umění
Maturitní zkouška z výtvarné výchovy/VV/-podmínky a průběh maturitní zkoušky:
Vstupní podmínky:
-maturitní zkoušku může složit student, který absolvoval v 1. a 2. ročníku nebo v kvintě a sextě výuku výtvarné výchovy ukončenou závěrečnou prací. V případě, že student nesplňuje tuto podmínku, je rozhodnutí zcela v kompetenci ředitele školy, student v tomto případě podá žádost řediteli školy v písemné podobě a k žádosti přiloží doporučení předmětové komise VV.
-maturitní zkoušku může složit student, který se přihlásil řádně do semináře SVV a absolvoval hodiny jako povinně volitelný seminář v rozsahu 2 hodiny týdně po dobu dvou let, je-li tomu jinak, rozhoduje opět ředitel školy na základě písemné žádosti studenta doplněné doporučením předmětové komise VV.
-student smí složit maturitní zkoušku za podmínky, že se řádně přihlásil k maturitní zkoušce z VV do konce října, předloží svůj autorský návrh projektu, předmětová komise VV stanoví vedoucího práce z řad učitelů VV. Vedoucí práce je schválen ředitelem školy.
-vedoucí projektu je studentu k dispozici v domluvených konzultačních časech. O konzultacích je veden záznamový list, zaznamenává se zde úkol stanovený do další konzultace a mapuje vývoj práce, úkol na další setkání, datum příštího setkání apod. Nemůže-li se student dostavit na již domluvenou konzultaci, omluví se předem a domluví si náhradní termín.
Harmonogram vypracování projektu:
-během října dle aktuálního rozpisu student představí svou koncepci projektu před studenty i vyučujícími VV - doplní náčrtky,skicami a písemnou formou svých představ a záměrů.
-během prosince dle aktuálního rozpisu prezentuje stav práce opět před studenty a vyučujícími VV. Jde o skutečný stav práce, je třeba předložit kresby, náčrtky, fotografie v dostatečném množství tak, aby bylo zřejmé jak práce vypadá a kudy se bude vyvíjet.
-během měsíce ledna je stanoven třetí termín prezentace práce před komisí vyučujících VV.
-v měsíci únoru dle aktuálního rozpisu student představí návrh instalace a vypracuje koncept slovního představení své práce.
-hotovou práci odevzdá student do 31.3. v kabinetě VV tak, aby mohla být vystavena nebo jiným způsobem představena maturitní komisi.
-v domluvený přesně stanovený den před započetím ústních maturitních zkoušek student svou práci instaluje k prezentaci v maturitní třídě, pokud se tak nestane, bude tato práce považována za nedokončenou a bude snížena výsledná známka z ústní maturitní zkoušky. Nutnou podmínkou úspěšného složení maturitní zkoušky je vypracování praktické části, to je výtvarného projektu. Pokud student nesplní tuto podmínku, u maturitní zkoušky neuspěl.
-student se může přihlásit k teoretické zkoušce ze SVV za předpokladu, že jde o samostatný pátý předmět a to nepovinný.
Povinná součást prezentace:
-student si vede deník práce. Do tohoto pracovního deníku zaznamenává jednotlivé fáze vzniku díla, úvahy, myšlenky, náčrtky. Jde o rozšířenou podobu prezentace ,která bude součástí maturitní zkoušky.
-student si vede kulturní deník, do kterého zaznamenává návštěvy výstav a kulturních akcí.
-student předloží maturitní komisi vytištěný text prezentace práce, deník práce a kulturní deník. Všechny tyto součásti budou k nahlédnutí v maturitní třídě.
-dokumentace by měla tvořit jednotný grafický celek a vhodně doplňovat praktickou část
-deník práce,kulturní deník a text presentace budou po dobu dvou let archivovány ve škole.
Průběh maturitní zkoušky:
-student si vytáhne teoretickou otázku, připraví si odpověď písemně /15 minut/. Ústně zodpoví otázku před maturitní komisí /10 minut/.
-svou praktickou práci prezentuje a předloží pracovní deník, kulturní deník a písemný text prezentace /5 minut/
Hodnocení práce:
-pokud student včas neodevzdá svou práci, nenainstalije-li svou práci nebo nedodá-li dokumentaci, bude mu sníženo významným způsobem výsledné hodnocení maturitní zkoušky
-
Zařazeno v kategoriích: