Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Francouzští studenti z Nîmes na měsíčním pobytu na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V rámci programu Erasmus + nevyjíždí jen naši studenti nebo učitelé do zahraničí, ale také my přijímáme zahraniční hosty. Na měsíční pobyt k nám zavítali gymnazisté z partnerské školy Albert Camus v Nîmes. Shahinez, Esteban a Eloane strávili krásných 30 dní v rodině Bernatových, Králíkových a Jurkových. Každý den chodili se svými “korespondenty” do školy. Navštěvovali především hodiny jazyků, ale vyzkoušeli si také biologii, matematiku, chemii, zeměpis, tělocvik, češtinu nebo ZSV. Naučili se něco málo česky, procvičili si angličtinu, pomohli spoustě studentů s francouzštinou. Poznávali českou kulturu, historická města, gastronomii, ale také ostatní zahraniční studenty na naší škole. 

Velký dík patří hostitelským rodinám, studentům, kteří jim věnovali svůj čas, kolegům učitelům, mnozí z nich učili v angličtině, nebo alespoň připravovali cizojazyčné materiály a také vedení školy, které nás v těchto aktivitách podporuje. Věřím, že obě strany obohatily svůj pohled na svět a zase o něco více lidsky vyrostly.  A co na svůj pobyt říkali sami studenti si přečtěte níže! 

C’est donc avec un sourire nostalgique que nous vous disons au revoir. J’ai du mal à trouver les mots pour décrire cette expérience si ce n’est qu’elle était extraordinaire, merveilleuse, parfaite, pleine de rencontre toutes aussi géniales les unes que les autres. Vous remerciez ne vous prouvera jamais combien les moments passés avec vous durant cet échange sont importants pour nous. Les moments passés ensemble ont été précieux et nous les chérirons toujours. Nous vous souhaitons tout le bonheur et le succès dans vos futurs projets. Puissent nos chemins se croiser à nouveau un jour.

Amicalement, Eloane, Esteban, et Shahinez.

Loučíme se s vámi s nostalgickým úsměvem na tváři. Nenacházíme slova, kterými bychom popsali tuto zkušenost, než že byla neobyčejná, úžasná, dokonalá, plná setkání, která byla jedno lepší než druhé. Poděkování nikdy dostatečně nevyjádří to, jak důležité pro nás jsou chvíle strávené s vámi během této výměny.

Momenty, které jsme společně strávili, jsou pro nás velmi cenné a budeme na ně navždy s láskou vzpomínat. Přejeme vám mnoho štěstí a úspěchů do vašich dalších aktivit. Kéž se naše cesty jednoho dne znovu setkají.  (překlad Katy Janíková, OkB)

A co české rodiny?

Viky Bernatová,2.A (Esteban) : Měsíc s francouzskými přáteli byl obohacující nejen jazykově, ale i společensky. Byl plný smíchu, důvtipu, tolerance a společných zážitků. Kromě nových rozměrů ve francouzštině jsem nabyla i dalšího bratra a kamaráda do nepohody, za což jsem neskutečně vděčná.

Anežka Jurková,3.C (Shahinez): Ubytování Francouzky u nás doma pro nás bylo velmi obohacující. Poznali jsme svým způsobem i jinou kulturu a vytvořili pevná přátelství. Samozřejmě nás každodenní komunikace v cizím jazyce hodně posunula. Velkou zkušeností pro mě byla každodenní péče o “cizího” člověka a řešení složitějších problémů a situací. Určitě bychom do toho šli znovu. 

Leona Králíková, 3.B (Eloane): Ubytování francouzské studentky pro nás byla zajímavá a příjemná zkušenost. Měsíc jejího pobytu utekl velmi rychle, až nám bylo líto, že už odjíždí. Velmi dobře se přizpůsobila naší domácnosti. Byla velmi milá, vlídná, rychle se zorientovala v dopravě do školy. Dalo se s ní dobře domluvit a my si tak mohli s radostí procvičovat francouzštinu a angličtinu. 

 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce

Virtuální prohlídka