Naše cesta začala zastávkou v půvabném francouzském městečku Bayeux, kde jsme si prohlédli proslulou tapisérii, ve skutečnosti téměř 70 metrů dlouhou vyšívanou tkaninu pravděpodobně již z 11. století, zobrazující normanskou invazi do Anglie v roce 1066, a nádhernou katedrálu.
Odpočatí po spánku na nočním trajektu jsme brzy odpoledne přistáli v irském přístavu Rosslare a zamířili do církevního a hradního komplexu Rock of Cashel v hrabství Tipperary, jednoho z nejvýznamnějších duchovních míst Irska a sídla králů z Munsteru. Podle legendy právě zde svatý Patrik utrhl trojlístek, aby na něm místním lidem vysvětlil boží trojjedinost.
Další den následovala vyhlídková jízda po Ring of Kerry, turistickém okruhu kolem poloostrova Iveragh v hrabství Kerry v jihozápadní části Irska, s několika zastávkami na místech s panoramatickými výhledy do překrásné jezerní a pobřežní krajiny (např. v letovisku Waterville, kam jezdíval i Charlie Chaplin, na vyhlídce v Mullaghbergu a v průsmysku Moll's Gap).
Úterý jsme začali prohlídkou hradu Bunratty na břehu řeky Shannon a přilehlého skanzenu irské vesnice a městečka 19. století. Zbytek dne jsme strávili v národním parku Burren, tajuplné oblasti s pustou a drsnou, mytickou krajinou, která se nachází na západě Irska v hrabství Clare. Ačkoliv se půda zdá být naprosto nehostinná a bez života, ve skutečnosti ji pokrývá ta nejbohatší irská květena, ukrytá v úzkých trhlinách popraskaného vápencového povrchu. Nejpůsobivějšími zastávkami v Burrenu byly majestátní, 200 metrů vysoké útesy Cliffs of Moher (které jsme však díky nepřízni počasí viděli až ve středu ráno před odjezdem z Burrenu) a portálový megalitický dolmen v Poulnabrone, vztyčený nad pohřební komorou, jehož stáří se odhaduje na 5500 let. Nevynechali jsme ani vesničku Kilfenora s nejstarší a nejmenší irskou katedrálou z 12. století a zdobenými vysokými kříži, tzv. „high crosses".
Druhý církevní komplex, který jsme v Irsku navštívili, byl klášterní areál Clonmacnoise na vyvýšené pláni nad řekou Shannon, založený roku 544 svatým Ciaránem, s typickými vysokými keltskými kříži a válcovými věžemi. Ve stejný den jsme ještě stihli dopoledne rychlou procházku rušným městem Galway, jež je neoficiálním hlavním městem gaelského Irska (kde stále necelých 10 % obyvatel mluví keltským jazykem – irštinou) a odpolední návštěvu destilérky v Tullamore, kde se vyrábí irská whiskey Tullamore Dew.
Ve čtvrtek ráno jsme z dublinského hostelu vyjeli směrem na jih do Wicklow Mountains a malebného ledovcového údolí Glendalough (Údolí dvou jezer), kde jsme si prohlédli třetí církevní komplex, jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských irských klášterů se zbytky katedrály, roztomilým kostelíkem z 11. století, ukázkovou válcovou věží a keltskými kříži na přilehlém hřbitůvku. Poté jsme se vydali na procházku údolím kolem jezera k vodopádu a místům, kde v 6. století žil poustevník sv. Kevin. Odpoledne jsme se ještě prošli po okouzlujících zahradách zámku Powerscourt a po promenádě v přístavním městečku Bray.
Předposlední den v Irsku byl asi nejmagičtější. Zajeli jsme tentokrát na sever od Dublinu do oblasti Brú na Bóinne v hrabství Meath s největším výskytem megalitických památek. Zastavili jsme se u mohyly v Newgrange, která byla postavena asi 3 200 let př. n. l., a je tedy o 600 let starší než egyptské pyramidy a o tisíc let starší než slavné anglické Stonehenge. Jedná se o tajuplnou stavbu, pravděpodobně hrobku, kruhového půdorysu o průměru 76 metrů, v které se nacházejí chodby a komory, o jejichž účelu existuje mnoho různých hypotéz. Další důležitou zastávkou byla mystická Tara, místo opředené legendami, sídlo nejvyšších irských králů, posvátné místo Irů a v hluboké minulosti pravěké pohřebiště. Po načerpání energie na sluncem zalitých travnatých kopcích Tary jsme ještě stihli komentovanou prohlídku Trim Castle, což je největší anglo-normanský hrad na území Irska.
Poslední den v Irsku jsme věnovali prohlídce hlavního města Dublinu. V areálu univerzity Trinity College jsme se zašli do knihovny podívat se na proslulou Book of Kells, což je bohatě iluminovaný rukopisný evangeliář napsaný v latině keltskými mnichy před rokem 800, který je považován za nejcennější irský národní poklad. Navštívili jsme i katedrálu sv. Patrika, slavnou čtvrť irských pubů Temple Bar a obchodní třídu Grafton Street.
Závěr zájezdu jsme strávili v půvabném anglickém městečku Canterbury prohlídkou katedrály, kde byl v roce 1170 zavražděn sv. Tomáš Becket, a návštěvou interaktivního muzea Canterburských povídek, které napsal ve 14. století Geoffrey Chaucer, největší básník anglického středověku.
Irsku se přezdívá Smaragdový ostrov kvůli jeho svěže zelené krajině. Je to země, kde na návštěvníka dýchne dávná historie a kde mnoho místních stále věří v mýty a nadpřirozené bytosti (fairies). Je to země s dramatickou a drsnou minulostí a jedinečnou atmosférou. Věřím, že všichni účastníci zájezdu byli s naší cestou po této čarovné a krásné zemi spokojeni.
Tímto bych chtěla poděkovat CK Pro Travel za skvělou organizaci zájezdu, pánům řidičům za bezpečný odvoz a naší milé paní průvodkyni Ivaně Bouchnerové za neustále dobrou náladu, ochotu a vstřícnost a schopnost poradit si v každé situaci.
Simoneta Dembická
Je těžké říct, co se mi nejvíc líbilo, protože Irsko je prostě dokonalé. Příroda, památky i přístup lidí nelze popsat slovy. To člověk musí zažít. A když máte tak dokonalého průvodce jako my, tak zapáleného, nejde nic jiného než si tuto zemi zamilovat. Také jsme si upevnily s kamarádkami naše přátelství, a jsem moc ráda, že jsem byla ve společnosti tak úžasných lidí, včetně paní profesorek, pánů řidičů i paní průvodkyně.
Klárka Šeligová, 2.C
Byli jsme velmi překvapeni tím, jak přátelští jsou Irové. Jen tak se s vámi dají do řeči, třeba ve frontě v supermarketu. Rozhodně doporučujeme zajít si večer do ulic Dublinu, má to skvělou atmosféru. Irsko má naprosto překrásnou přírodu, až máte pocit, že byste mohli strávit celý život kocháním se krajinou, a stálo by to za to. Jsme rádi za to, že nám vyšlo celkem pěkné počasí, čekali jsme horší.
Lukáš Sedláček, Martin Böhm a Jiří Brtník, 3.B
Foto: Julie Charousová, 3.A a Simoneta Dembická
Zařazeno v kategoriích: