Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nejnovější články v kategorii Spolek přátel Bigy — Opatov

Kvinta B v Opatově

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

7 fotografií

V smutném březnu 2021 za monitory našich počítačů jsme si slíbili, že jakmile to bude jen trochu možné, pojedeme společně na výlet. Jsme moc rádi, že jsme v říjnu 2021 mohli strávit  radostný společný víkend na faře v Opatově. Děkujeme všem, kteří nám to umožnili. 

( kvinta B Biskupské gymnázium Brno)

Zařazeno v kategoriích:

Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...

Ohlédnutí za létem v Opatově - 2. DÍL

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

6 fotografií

BOSTONSKÝ RYCHLOZPRAVODAJ

Kontakt na organizátory:

Hlavní vedoucí: Tereza Antlová

e-mail: tabornafare@gmail.com

Tábor je určen pro děti od ukončené první třídy do 14 let. Máte-li o tábor zájem, neváhejte se ozvat na uvedený e-mail, nové účastníky rádi přivítáme 😊

SLOVO ÚVODEM

Letos se z účastníků tábora stali zaměstnanci bezpečností agentury DVS. Jejich úkolem bylo zajistit bezpečný převoz nejvzácnějšího klenotu na světě – náhrdelníku Le Toussaint – na světovou výstavu v Bostonu. V průběhu týdne se však ukázalo, že celá bezpečnostní agentura je pouze zástěrkou a ve skutečnosti se jedná o mafii! Síly všech se tak upřely na odhalení mafie, a především na záchranu náhrdelníku.

Jak týden probíhal, si můžete přečíst v zápiscích jednotlivých skupinek.

SOBOTA 17. 7. 2021 – SIGMA

Ráno byl budíček v 7:30. Na rozcvičce jsme běhali a hráli Ovo-ovo. Ke snídani jsme měli chleba s marmeládou. V dopolední hře jsme získávali informace o náhrdelníku. Na oběd jsme dostali brokolicovou polévku a kuře na kari s rýží. O poledňáku si každý dělal, co chtěl. Dále přišla odpolední hra, která prověřila naši fyzickou zdatnost a doplnili jsme ji Rybičkami a Mrkanou. K večeři byl fazolový guláš s chlebem. Poté nás čekaly jen hry v Rytířáku.

NEDĚLE 18. 7. 2021 – EPSILON

Dnes ráno byl budíček v 8:30. Šli jsme na rozcvičku, kde jsme tancovali na nádhernou německou písničku Fliegerlied mit. Na snídani jsme měli chleba s marmeládou a s čajem. V dopoledním programu jsme hráli Opatovské MHD na fotbaláku, které bylo ze začátku hodně matoucí. Při návratu na faru jsme přivítali novou členku Magdu do našeho dokonalého týmu ALF neboli Epsilon. Také nás přijel navštívit kněz Roman. Na oběd nás čekala skvělá krupičná kaše, kterou výborně uvařili Téra a Majkí. Bohužel jsme se dozvěděli, že to musíme umýt, ale děkujeme všem, co nám pomohli.

Po obědové pauze jsme šli na mši ke sv. Anně s knězem Romanem. Po mši nás opustil Tom Č., který musel jet zpět do Brna. Pak jsme tam zůstali a hráli jsme hru jménem Opovaž se rozbít vajíčko. Přes všechna naše očekávání se nám vajíčko nerozbilo. Poté jsme šli na úžasnou večeři, kterou přichystali Kuba a Peťa. A pak jsme hráli hry v Rytířáku.

PONDĚLÍ 19. 7. 2021 – LAMBDA

Dnešní den začal budíčkem v 7:30. Během dvou písniček jsme se museli dostavit na rozcvičku. Chvíli jsme běhali a poté jsme skákali velmi oblíbené žabáky až zpět na faru. Na snídani byly opět chleby s máslem a marmeládou. Poté jsme dostali úkol jít do galerie, kde jsme museli zjistit, jak je zabezpečená proti zlodějíčkům.

Na oběd byla cibulačka a čočka s vajíčkem, okurkou a chlebem. Bylo nám ctí tento oběd umývat, ale děkujeme všem, kteří nám pomohli. Odpolední klid byl jako každý jiný. Odpoledne jsme hráli hru „opět nás vedoucí chytají“. Sbírali jsme lístečky, za které jsme koupili zabezpečení přepravy náhrdelníku. Na večeři jsme si pošmákli na velmi dobré pizze. Potom už jsme šli akorát do Rytířáku hrát hry.

ÚTERÝ 20. 7. 2021 – JÓTA

Jako utajení agenti děláme velmi neobvyklé věci. Třeba jako dne 20. 7. 2021. Je chvilka po půlnoci. Budí nás nasazený špion Felix Kaalinpää. Dozvěděli jsme se od něj, že musíme sledovat jednoho z podezřelých. Tím začala první dnešní hra. Po úspěšné špionáži jsme se vrátili unavení na faru a padli únavou do spacáků. Naštěstí se ráno budíček posunul a rozcvičku jsme neabsolvovali. Snídaně byla dnes výjimečně jiná než jiné. Překvapil nás rohlík s čokoládou, na které jsme si všichni pochutnali. Služba umyla nádobí a následovaly dopolední hry. Hráli jsme za farou Obrázkovou tichou poštu, která byla velmi zajímavá, a Koště, u kterého byla důležitá rychlost a mrštnost. Následně jsme se přesunuli do Rytířáku, kde jsme hráli Tichou poštu, která nám přinesla spoustu zajímavých vět, Kuličkové ložisko, při kterém exceloval Simi, a poslední Židličkovanou, u které prohra znamenala chystání hrnečků v jídelně.

Po těchto skvělých hrách nás čekal oběd. Podávaly se francouzské brambory s česnekovou polévkou. Oběd byl jako jindy velmi chutný. Následoval polední klid a pro nás mytí nádobí, se kterým nám naštěstí spousta dobrovolníků pomohla. Hodně táborníků využilo také polední klid k nákupu v Jednotě. Poledňák nám skončil a byla tu svačina, na kterou se podával meloun.

Poté si agentura ověřila naše malířské schopnosti při malování jednotlivých členů agentury. Při následující hře jsme si i zaběhali, protože jsme běhali do galerie obdivovat umění ostatních táborníků. Všichni jsme si skvěle zaběhali a užili. Stihli jsme si i zablbnout na hřišti. Po volné zábavě jsme utíkali na večeři, kterou jsme všichni s chutí zhltali, protože byl špenát! Služba umyla nádobí, my jsme dopsali zprávu dne a šli jsme ji přečíst sem do Rytířáku.

Dnešek byl super 😊

STŘEDA 21. 7. 2021 – KAPPA

Zde se musím omluvit, příspěvek od skupinky Kappa se mi nepovedlo dohledat. Nočníš špionáž z předchozího dne nám přinesla velké odhalení, a to, že ve skutečnosti pracujeme pro mafii. Rychle jsme se shodli, že pokusíme mafii její plány překazit a ochránit náhrdelník. Středa se proto nesla ve znamení odhalování jednotlivých mafiánů a zjišťování, kdo vlastně chce náhrdelník ukrást, a kdo naopak se chystá mafii zradit a obrátit se k dobru. Dopoledne jsme museli vypomáhat s tajnou komunikací mafie, při níž se nám podařilo odhalit řadu věcí, které se mafie snažila skrýt. Úspěšné bylo i odpoledne, kdy jsme se s pomocí Felixe Kaalinpäy v přestrojení proplížili až do tajného mafiánského archivu. Večer jsme klasicky hráli hry v Rytířáku.

ČTVRTEK 22. 7. 2021 – JÓTA

Ranní budíček v 7:45 se konal,

bohužel náš zrak se za šátky schoval.

Po Opatově jsme bloudili,

díky Tomu V. překážky skolili.

Po několika hodinách náš zrak se obnovil,

a oběd pro všechny připravil.

Poté hádanky se šifrovaly,

a na cílové místo jsme docházeli.

Mafii a bosse jsme dopadli,

a policistovi předali.

Poté jen ohniště jsme připravili,

a jídlo jsme pojídali.

SLOVO ZÁVĚREM

Všichni do jednoho prokázali velkou dávku osobní odvahy, když v utajení spolupracovali na odhalení mafiánského bosse a na záchraně náhrdelníku Le Toussaint před krádeží. Úžasní pracovníci agentury DVS nejenže zachránili cenný klenot, ale také zajali jednotlivé členy mafie, kteří zůstali mafii věrní. Jejich práce tak byla u konce a mohli se odebrat na zaslouženou dovolenou.

                                                                         Od zvláštního rychlozpravodaje Damiana Flicka

Ohlédnutí za létem v Opatově

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

2 fotografie

Rudý gentleman

Říkají vám něco jména Vinnetou a Old Shatterhand? Hrdinové slavných filmů natočených v šedesátých letech podle románů Karla Maye mnohým dnešním dětem už nic neříkají. Myslím si, že to je škoda. Tito hrdinové byli vzorem pro mnohé generace. Diváci spolu s dobrodružstvím a napětím podvědomě přijímali také jejich ušlechtilost. A proto jsme letos motivovali táborovou hru právě těmito filmy.

Víte, kdo je to „greenhorn“? To je ten, co přijede na divoký západ a vše se teprve učí. A tak jsme se také učili. Třeba střílet lukem nebo „medvědobijkou“ (v našem případě vzduchovkou). A někteří (dokonce i z těch nejmenších) se projevili jako zkušení rudoši, když z pěti ran poslali šíp do terče čtyřikrát. Také jsme stopovali „bledé tváře“ a sami se před nimi skrývali. Nebo jsme šili indiánské oblečení či vyráběli různé ozdoby (které jsme pak tajně darovali někomu z kamarádů). Pokoušeli jsme se také zkrotit laso. Roztočit „talíř“ se podařilo většině. Nakonec všechny čekala pravá indiánská odměna – náramky vyrobené peruánskými indiány.

Největším pokladem ale bylo to, že jsme nalezli spoustu kamarádů a prožili s nimi celý týden. A nezabránila tomu ani covidová epidemie. Všichni jsme prošli testováním beze ztrát.

Tábory Opatov 2020 - Za oponou

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

10 fotografií

Opatov 2020 – ZA OPONOU

 Před rokem bylo sestřenicím nabídnuto jet na tábor do Opatova, kam jsme jezdívaly jako malé holky. Podle jejich vyprávění tento tábor stál za vyzkoušení. Čtvrtého července jsme už sbalené vyjížděly z Brna do Opatova. Už ve vlaku jsem si našla nové kamarády, se, kterými se bavím doteď.

Tématem tábora byl život v totalitním režimu, který jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži a mohli se dozvědět více o komunismu. Většinu tábora jsme hráli hry každý sám za sebe a jen výjimečně jsme tvořili skupiny. Každé ráno jsme měli ranní běh v červených trenýrkách a bílem tričku. Dostávali jsme tajné odbojové dopisy, které jsme plnili mimo hru, tedy ve volném čase. Během tábora jsme sbírali „céčka“, které jsme dostávali za splněné hry.

Nejlepší hra za mě byla noční hra s názvem „Akce K“. Ve hře šlo o to, abychom se v nočním lese dostali přes hranice, které hlídali vojáci a přenesli přes ně informace.

Další hry, které se mi líbily, byly například Olympiáda, kde jsme soutěžili v různých disciplínách, dále vojenský výcvik, při kterém jsme za splněné úkoly postupovali na vyšší hodnosti a noční hra samizdat, kdy jsme na noční louce opisovali různě bodované textíky.

Poslední den, 17. listopadu, byla Sametová revoluce. Měli jsme transparenty s nápisy jako např. „komouše do koše“ nebo „v jednotě je jídlo“ a podobně. Trhali jsme kytky a dávali je policistům, říkali jsme „máme holé ruce“ a zpívali jsme píseň s Martou Kubišovou – Modlitbu pro Martu a poté i Náměšť. Společně jsme oslavili konec vlády totalitního režimu.

Na táboře jsem poznala nové kamarády a super vedoucí. Úplně poprvé jsem si zkusila, čtení v kostele a naučila jsem se hrát na kytaru. Tenhle tábor se mi moc líbil a mám v plánu jet znovu.

Děkuju za hezké zážitky a těším se na příští rok.

Kikča Čičatková

Adaptační kurz primy B

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

10 fotografií

ADAPTAČNÍ KURZ PRIMY B

Adapťák naší Primy B začal hned po společné zahajovací mši na Petrově. Už před kostelem nás s úsměvem přivítala naše nová třídní profesorka Hanušová. Ty z nás, kteří přicházeli s obavami, se snažila povzbudit a rozveselit.

Již při cestě na nádraží nás vedoucí seznamovali s plánem her, které nás čekaly v naší cílové stanici -Opatově. Po příjezdu vedoucí připravili oběd, na kterém jsme si moc pochutnali. Celý náš pobyt jsme přes den strávili hraním zajímavých her. Po večeři jsme se vždy scházeli, abychom se společně pomodlili a zazpívali si písničky. Jeden večer jsme měli dokonce připravenou noční hru, kterou jsme si všichni moc užili.

Letní tábor 2019 – Expedice Orinoco

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

2 fotografie

Expedice Orinoco (letní tábor 2019)

Kontakt na organizátora: milos.winkler@bigy.cz

            Když 1. srpna 1498 obeplul Kryštof Kolumbus na své třetí výpravě ostrov Trinidad, dostal se do velikého zálivu, který byl neobvykle bohatý na sladkou vodu. To dávalo tušit ústí nebývalé řeky.

Letní tábor 2019 -Jimanju

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

3 fotografie

Jimanju (letní tábor 2019)

Kontakt na organizátora: taboropatov@gmail.com
Web: opatovaci.webnode.cz

V dalším ročníku tábora v Opatově se účastníci ponořili do virtuální reality a hráli hru Jimanju. Úkolem každé skupinky bylo získat kámen a dosadit jej na správné místo. Na začátku hry si každá skupinka zvolila svou postavu a ta jim v některých hrách přinášela určité výhody. Jak to tak ve hrách také bývá, účastníci si nakupovali různé atributy, které jim usnadňovali přežití. Např. talíře a matračky. Během získávání kamene se ovšem začaly dít podivné věci se hrou a po dosazení kamene se hráči navíc nevrátili zpět do běžných životů, ale zůstali „trčet“ ve hře. Hru ovládla umělá inteligence (UI), která si i samotné hráče chtěla přetáhnout na svou stranu. Naštěstí se včas objevil Jim, jeden z dalších hráčů ve hře, a pomohl účastníkům se před UI schovat a poradil jim, jak ji přemoct, aby mohli jít domů. Hráči tedy pomocí Jimova návodu sehnali součástky k postavení stroje a poté, co stroj postavili, se jim ho podařilo i před UI ubránit.

Letní tábor 2019 -Nový Radwest Ernolds

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

3 fotografie

NOVÝ RADWEST ERNOLDS aneb HOREČKA DIVOKÉHO ZÁPADU (letní tábor 2019)

Kontakt na organizátora: tabornafare@gmail.com
Web: bobanci.borec.cz

Po náhlém úmrtí starosty, kterým byl Radwest Ernolds, se městečko Middletown ocitlo v těžké situaci. Záhy se však objevilo hned pět nových kandidátů, kteří byli odhodlaní převzít na sebe povinnosti spojené s vedením městečka. Dovolte mi nyní tyto kandidáty stručně představit.

Nový kotel v Opatově

Vydáno:

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

Titulní obrázek článku

Pořádně to okotlíme!

Opatovská fara potřebuje mnoho nemalých investic. Za ta léta fungování by si je rozhodně zasloužila. A zrovna tak všichni, kteří na faru jezdí. Žel finančních prostředků není mnoho, a tak nezbývá než postupovat krok za krokem. Jedním takovým veledůležitém krokem byla výměna topného kotle v září loňského roku. Starý kotel, zevnitř již značně vyhořelý mohl kdykoli přestat fungovat, což by například nyní v topné sezoně bylo opravdu prekérní. Vedle kotle byl pořízen také nový bojler pro ohřev vody plus další nutné příslušenství, a nově byl rovněž vyvložkován komín. Celá investice by měla ušetřit odhadem 40 % stávajících nákladů za topení. Teplo, které se dříve ztrácelo do komína, nyní z podstatné části poslouží právě k ohřevu vody. Doufáme, že vše bude fungovat, jak má, a že nový kotel přispěje ke zkvalitnění zázemí fary, aby tak i nadále mohla dobře sloužit svým návštěvníkům.

Virtuální prohlídka