Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
RNDr. Miloš Winkler
učitel
FYZPCVSEFSefn
 Po
 337

Nejnovější články

Opět se blíží Dny elektronové mikroskopie.

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

V minulém roce musely být Dny elektronové mikroskopie kvůli koronavirové epidemii zrušeny den před svým zahájením. V letošním roce se Dny elektronové mikroskopie budou konat, ale tentokrát podobně jako výuka na školách - v online prostoru. Připravují se přednášky, virtuální prohlídky laboratoří i soutěže pro laickou veřejnost. Akce bude probíhat ve dnech 14. - 18. dubna 2021. Tentokrát se sice nemůžeme zúčastnit přímo v terénu (ve VIDA cenru), ale spolupracujeme jak se dá. Jméno naší školy bude opět figurovat mezi ostatními partnery.  

Dny elektronové mikroskopie opět za účasti BiGy

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

Titulní obrázek článku
 – 

Ve dnech 11.3.2020 až 15.3.2020 budou v Brně opět probíhat Dny elektronové mikroskopie. A naše škola se opět zařadila mezi organizátory této akce. Naši studenti budou předvádět elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Téma letošního programu je "Brno pod mikroskopem". Také my jsme se tímto směrem zaměřili a připravili jsme si preparáty z brněnského prostředí. Více o programu Dnů elektronové mikroskopie najdete na https://dem.brno.cz/.

Víkend v mikrosvětě - Bigy opět ve VIDA centru

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

10 fotografií

V rámci akce Víkend v mikrosvětě, kterou pořádalo VIDA centrum v Brně ve spolupráci s firmou Thermofisher, předváděli naši studenti SA a SB elektronový mikroskop Phenom široké veřejnosti. Přicházeli většinou celé rodiny a zájem těch nejmenších byl potěšující. To můžete vidět i na fotografiích. Zúčastněným studentům patří velký dík, protože se do zmíněné akce zapojili ve svém volném čase. Někteří se dokonce sami pokusili i o svou první přednášku o elektronovém mkroskopu. A musím je pochválit, svůj úkol splnili na výbornou. I rodiče se svými dětmi odcházeli spokojeni. Už se těším na březnové Dny elektronové mikroskopie. Musíme se na ně dobře připravit. Miloš Winkler

Projektový týden sext a druhých ročníků sekce Fyzika/Chemie

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

3 fotografie

Letos bychom chtěli, aby se studenti blíže seznámili se špičkovými pracovišti MU, VUT a firmy Thermofisher.

V pondělí a v úterý navštívíme na Ústavu chemie MU vědecké výukové centrum Bioskop. Zde absolvujeme dva kurzy. Vyzkoušíme si, jak probíhá v praxi analýza potravin a analýza DNA. Potom se v dalších laboratořích seznámíme s metodou NMR, plynovou chromatografií či infračervenou spektrometrií. Metody se využívají jak v lékařství, tak při analýze potravin i jiných materiálů. Práce v laboratořích bude probíhat od 9.00 do 15.00. Finanční náročnost bude 380 Kč na osobu (využíváme chemické materiály v laboratořích při vlastním měření).

Dny elektronové mikroskopie – pokračování

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. – 10. března předváděli naši studenti z kroužku elektronové mikroskopie (z kvinty B a z obou prim) elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Ve všední dny probíhal program od 9. do 14. hodin a přicházeli studenti středních škol. Poslední skupinu přivedl jeden z našich bývalých studentů, který při studiu učí fyziku. Kromě toho se konal první den večer zvláštní program pro dospělé, který končil až ve 22.30. Po pravdě řečeno, dospělí projevovali asi největší zájem. Tohoto programu se naši studenti neúčastnili. Skupiny se měnili po hodině, takže jsme si moc neoddychli. O víkendu byl program určený pro rodiny s dětmi. Probíhal od 11. do 17. hodin. Jak můžete vidět na fotografiích, tak přicházely opravdu děti. Ale jejich zaujetí a zájem nás těšil. Bylo to náročné, ale všichni jsme z toho měli dobrý pocit. A těšíme se na další podobné akce, které pozitivně zviditelní naši školu. Všem, kteří nás výborně prezentovali ve světě vědy, patří obrovský dík!

Dny elektronové mikroskopie

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. až 10. března proběhly v Brně opět Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se zúčastnila předváděním elektronového mikroskopu Phenom ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie začaly již ve středu 6. března ve večerních hodinách. V křížové chodbě brněnského magistrátu si zúčastnění partneři připravili stánky pro svou prezentaci. Mezi světovými firmami jako Thermo Fisher, Tescan či Delong Instruments, byly i stánky VIDA centra, Technického muzea, Ceitecu a také Bigy. A nedá se říci, že by nějak zanikal. Slavnostní zahájení otevřel svým projevem radní Mgr. Jaroslav Suchý, který nepřehlédl nejmladší účastníky této prezentace, naše primány. Posléze strávil docela dlouhou dobu na našem stánku prohlížením fotografií. Mezi tím na Dominikánském náměstí začalo velkolepé videoshow, které zvalo diváky na prezentaci do křížové chodby. Také o náš stánek byl velký zájem. Měli jsme připravenou soutěž z mikroskopických snímků, které nafotili naši studenti. Prezentace skončila až kolem 21. hodiny a dá se říci, že všichni byli spokojeni.

BIGY opět mezi obry elektronové mikroskopie!

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

Ve dnech 6. až 10. března 2019 budou v Brně opět probíhat Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se této akce zúčastní. Naši studenti budou opět předvádět elektronový mikroskop Phenom zapůjčený firmou Thermofisher ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie budou zahájeny ve středu v 18.30 na Dominikánském náměstí  (https://www.facebook.com/events/243097409927767/) a naši studenti zde představí některé své projekty v křížové chodbě brněnského magistrátu.

BIGY opět ve VIDA! centru

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

7 fotografií

Ve dnech 3. a 4. listopadu byl elektronový mikroskop Phenom opět ve VIDA! centru. Předváděli jej členové kroužku Elektronové mikroskopie z primy A a z primy B. Patří jim za to dík, protože předváděli mikroskop ve svém volném čase. Z reakcí rodičů dětí, které se na mikroskop přišly podívat (případně si jej zkusit i obsluhovat), můžu říct, že odcházeli všichni spokojení. Zájem projevovali děti i dospělí. A spokojení byli také pracovníci VIDA centra a firmy Thermofisher, kteří se přišli podívat. Dokonce o nás projevila zájem i brněnská televize i regionální tisk. Myslím, že to byla jedna z úspěšných prezentací naší školy.

Zařazeno v kategoriích:

Elektronový mikroskop
Volitelné předměty a kroužky
Fyzika
Celý článek...

Virtuální prohlídka