MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ PROJEKTU WISA V BRNĚ
V týdnu od pondělí 23. 9. do pátku 27. 9. 2019 se na naší škole konalo Třetí mezinárodní setkání projektu WISA – WISE ANS INVENTIVE SCREENAGERS, zaměřeného na mediální gramotnost a mediální výchovu. Z každé z našich partnerských škole – Colegiul Dobrogean "Spiru Haret" z rumunského města Tulcea, Gymnaseio Lykeiakes Taxeis Makrychoriou (Highschool) z řecké Larissy a Manavgat IMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi z tureckého Manavgatu – přijelo několik učitelů a deset či jedenáct studentů. Z naší školy se setkání rovněž zúčastnilo deset studentů a několik vyučujících, zejména PaedDr. Simoneta Dembická, koordinátorka projektu, a Mgr. Jiří Vondra, člen projektového týmu.
Skupiny z Rumunska a Turecka jsme přivítali v neděli večer na autobusovém nádraží a doprovodili je do hotelu. Řecký team vyzvedli naši studenti v pondělí dopoledne na Dolním nádraží a přivedli je rovnou do školy. Po obědě ve školní jídelně začal program uvítacím proslovem pana ředitele a organizačními pokyny všem účastníkům. Ve 14.00 začal oficiální program prvním workshopem o bezpečnosti na internetu, kterou pro nás připravil Dívčí spolek, organizace sdružující studentky středních průmyslových škol v Praze, v rámci svého programu Peer to Peer. Přednášejícím byl Jan Lacina ze Smíchovské střední průmyslové školy. Studenti se dozvěděli, jak fungují cookies a jak snadno se na internetu jediným kliknutím vzdáváme anonymity a soukromí. Dozvěděli se také, jak funguje VPN (Virtual Private Network), Geoblocking a anonymní vyhledavač Tor. Debatovali jsme i o Deep Webu a bitcoinech, phishingu, o tom, jak se chránit před malwarem a spywarem, a jaký je mezi nimi rozdíl.
Odpoledne jsme se sešli u Janáčkova divadla se zástupci Z-Agency, která pro nás připravila zajímavý a dobrodružný Treasure Hunt po Brně. Studenti se rozdělili do 8 mezinárodních skupinek a za pomoci tabletu vyrazili do brněnských ulic a parků plnit úkoly a sbírat body. Vítězné týmy po skončení hry dostaly sladkou odměnu.
V úterý dopoledne se studenti zúčastnili workshopu Do roboty! o budoucnosti práce v době robotizace a digitalizace, který vedli ve dvou skupinách lektoři z nevládní organizace NaZemi. Workshop byl velmi interaktivní, studenti pracovali ve skupinkách, sdíleli názory a diskutovali o pozitivních a negativních stránkách nových technologií, přemýšleli o možných budoucích povoláních a vyslechli si příběhy lidí, kteří taková povolání už dnes vykonávají. Na závěr vytvořili plakát utopické a dystopické vize technologické budoucnosti. Po workshopu všichni spěchali na oběd a na prohlídku vily Tudendhat. Večer jsme se všichni sešli opět ve škole, v sále B5, kde jsme zahraničním hostům představili náš folklór. Vystoupila cimbálka a taneční národopisný soubor Orlík z Pozořic. Naši studenti pak roztančili své zahraniční kamarády v rytmu polky.
Ve středu nás čekal náročný, ale krásný výlet do Prahy. Prošli jsme si Pražský hrad, královskou cestu z hradu přes Karlův most na Staroměstské náměstí a odpoledne Pražské židovské město s návštěvou Starého židovského hřbitova a Staronové synagogy. Účastníci se dozvěděli mnoho příběhů a legend z českých dějin a za úkol měli kromě příběhů sbírat i nahrávky zvuků Prahy pro tvorbu podcastu.
Čtvrtek yl věnovaný tématu fake news a dezinformacím. Nejdřív to byl workshop Truth Matters: Finding Facts in an Era of Fake News, vedený Mgr. Petrem Gongalou z nevládní organizace Demagog.cz. Studenti se krátce seznámili s existenci různých factcheckingových organizací u nás i ve světě, naučili se, jak postupovat při ověřování informací a faktů a potom si na vlastní kůži vyzkoušeli ověřování výroků fiktivních politiků z třetího tisíciletí na základě statistických informací, které měli k dispozici. Na workshop tématem volně navázala hra Fakescape, kterou vytvořili studenti katedry politologie Masarykovy univerzity. Studenti opět pracovali v mezinárodních skupinkách a měli za úkol odhalit zlotřilého politika, který se chystá zrušit prázdniny. K tomu měli k dispozici letáky k volební kampani jednotlivých politiků a jejich profily na sociálních sítích. Při pozorném zkoumání textů i fotografií si studenti hravou formou procvičili schopnost kritického myšlení.
A protože hlavním produktem celého týdne mělo být vytvoření krátkého podcastu, odpoledne jsme ve dvou skupinách navštívili Radio Proglas. Dozvěděli jsme se, jak jsou propojena studia s režií a co všechno dokáže zvukový mistr s množstvím různých přístrojů, tlačítek a knoflíků, které má před sebou. Na závěr jsme byli pozváni do studia, v kterém probíhalo živé vysílání, a odvážní studenti si vyzkoušeli, jaké to je mluvit do mikrofonu, když svítí červené světýlko On Air.
V pátek nás čekal tvořivý den – výroba podcastu. Na výběr byla čtyři témata: Pražské příběhy, Příběhy a legendy Brna, Zvuky Prahy a Zvvuky Brna. Po přednášce pana profesora Vondry o tom, jak pracovat s open source editorem digitálního zvuku Audacity, se studenti ve svých týmech věnovali nahrávání mluveného slova, stříhání a upravování zvuku. Po obědě jsme si všechny vytvořené podcasty se zájmem poslechli. Potom už nás čekalo jen závěrečné slovo pana ředitele, milý koncert Scholy a rozloučení.
Nicméně tímto setkáním projekt nekončí. V březnu se bude konat čtvrté, poslední mezinárodní setkání, tentokrát v Turecku. O výběrovém řízení a jeho podmínkách budou zájemci včas informováni na stránkách školy.
A tak: Be Wise and Be Inventive!
Za projektový tým,
Simoneta Dembická
Zařazeno v kategoriích: