Studenti z 3. C vybojovali v soutěži Bohatství Země krásné 3.místo
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová
Gratulujeme k velkému úspěchu v této soutěži a přidáváme článek vedoucího družstva Jirky Gardoně:
V letošním roce jsme se opět zúčastnili soutěže Bohatství Země, která nesla podtitul Energie, ekologie a moderní společnost. Naši školu reprezentoval tým ve složení Jiří Gardoň, Filip Trödler, Jan Fasora, Ondřej Andrla a Luboš Bocian. Tato soutěž je pořádána Ústavem geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, katedrou financí a katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zabývali jsme se zachycováním a ukládáním oxidu uhličitého. Naším úkolem bylo komplexně zhodnotit výhody a rizika možných řešení ukládání CO2, a to z pohledu technologie, ekonomické výhodnosti a dopadů na společnost. V tomto článku bych vás chtěl seznámit s tím, jak celá soutěž probíhala.
Dne 2. října 2015 proběhl úvodní workshop v aule Přírodovědecké fakulty, kde nám byl představen koncept soutěže a představeno zadání (viz příloha). Ve dnech 12. – 13. října proběhl dvoudenní workshop v Češkovicích. Byly pro nás připraveny odborné přednášky, které nás více zasvětily do dané problematiky. Zúčastnili jsme se exkurze na zásobník zemního plynu v Tvrdonicích, kde jsme vše mohli vidět, jak funguje v praxi. Do konce listopadu jsme měli odevzdat rešeršní část soutěže, díky které jsme se seznámili s technologií CCS – ukládáním CO2 do horninových struktur, princip obchodování s emisními povolenkami a s lokálními opozicemi, které mohou náš projekt ohrozit. Následně jsme zpracovali studii, ve které jsme navrhli naše řešení a vybrali jednu ze tří variant.
Ve dnech 16. – 20. března proběhl v Ostravici v hotelu Sepetná závěrečný workshop. V prvních dvou dnech prezentovaly všechny soutěžní týmy výsledky své práce. Následně jsme odpovídali na dotazy odborné poroty. Na základě této prezentace a celé půlroční práce, vybrala porota 5 soutěžních týmů, které postoupily do finále. Mezi nimi jsme byli i my, všem předložili nové zadání, na které jsme měli během několika málo hodin připravit prezentaci a následně ji obhájit. V této konkurenci jsme se umístili na 3. místě.
Touto cestou bych chtěl vyzvat další studenty, kteří by chtěli tuto soutěž absolvovat. Je to skvělá příležitost zkusit něco nového, co vám usnadní práci nejen v dalším studiu. Hlavní cenou bylo pět tabletů v hodnotě 30 000 korun, rovněž členové týmů na prvních třech místech mohou být přijati
na Masarykovu univerzitu bez přijímacích zkoušek. Bližší informaci o letošním ročníku soutěže naleznete na http://shake.sci.muni.cz/cs/soutez.
Za soutěžní tým ze 3. C napsal Jiří Gardoň
Zařazeno v kategoriích: