Terénní exkurze 2.C – Mohelenská hadcová step – projekt BIOM – Na vlastní oči
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová
Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR je řešitelem projektu BIOM, jehož součástí jsou projektové dny pro studenty středních škol – Na vlastní oči. Studenti 2.C měli letos možnost si tento projektový den zažít na vlastní kůži, a tak jsme se společně ocitli na Mohelenské stepi, která je národní přírodní památkou a velmi zajímavou lokalitou.
Projektový den byl hrazen z rozpočtu projektu – děkujeme UBI AV - my jsme si koupili pouze jízdenky do Mohelna a zpět.
Dojmy z projektového dne ve své zprávě shrnul Patrik Buchta:
Třída 2.C se ve středu 6. května zúčastnila biologické exkurze na Mohelenskou hadcovou step, která se nachází nedaleko obce Mohelno na Třebíčsku. Hadcová step patří mezi nejcennější lokality nejen v České republice, ale také v Evropě.
Zde nás čekal celý den s odborníky z Ústavu zoologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. Zaměřili jsme se na pozorování ptáků a také jsme se snažili poslouchat a za pomoci lektorky Terezy Králové i poznávat jejich specifické zvuky. Prošli jsme údolí řeky Jihlavy a dostali se k Mohelskému mlýnu. Tady bylo v rámci projektu BIOM http://biom.ivb.cz/ vybudováno vzdělávací centrum pro biodiverzitu. Měli jsme tu možnost využít nové zázemí, shlédnout prezentaci a vyslechnout zajímavou přednášku Radovana Smolinského o plazech a obojživelnících.
Po výtečném obědě přímo na mlýně jsme mohli zblízka pozorovat užovku obojkovou, ještěrky i netopýra zavěšeného nad stolem. Také jsme byli svědky odchytu drobných ptáčků do jemných sítí. Po jejich vyproštění jsme zblízka pozorovali jejich zbarvení a typické znaky.
Čas nás neustále tlačil, a tak jsme se za mírného deště nejkratší cestou vydali směrem k autobusu.
Tato exkurze byla pro všechny přínosná a myslím si, že si mnozí z tohoto dne hodně odnesli.
Děkujeme paní prof. Krumpholcové za uskutečnění této akce.
Zařazeno v kategoriích: