Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Druhé mezinárodní setkání projektu Legends.com ve Finsku

Vydáno:

 | 

Autorka: PaedDr. Simoneta Dembická

3 fotografie

Druhé mezinárodní setkání projektu Legends.com se konalo od 25. do 29. 4. ve finském Espoo a opět vyjelo pět našich studentů (Anežka Jílková a Marek Doubek z QB, Patrik Nedbálek a Jan Hirsch z KA a Markéta Čechová z 1.C) a dva učitelé. Finští studenti si připravili zajímavé prezentace o finské mytologii a národním eposu Kalevala a všichni účastníci pak v průběhu týdne vytvářeli ve skupinkách digitální únikové hry na jejich základě. Také si prohlédli skvěle vybavenou partnerskou školu, navštívili muzea a moderní knihovnu v Helsinkách, ostrovy Suomenlinna s námořní obrannou pevností a vyrazili na pěší túru kolem jezer v národním parku Nuuksio.

Druhé setkání projektu Legends.com, jehož cílem je rozšířit kulturní a jazykové obzory studentů, a kterého se kromě škol z Řecka (1st Experimental High School of Larissa, Larissa, Greece), Turecka (KEMER FATMA TURGUT SEN ANADOLU LISESI, Side, Antalya, Turkey), Finska (Otaiemen Lukio, Espoo, Finland) účastní i naše gymnázium, probíhalo od 24.4. do 30.4. 2023 ve finském Espoo. BiGy na sever Evropy vyslalo celkem sedmičlennou delegaci, která se skládala ze dvou pedagogů (PaedDr. Simoneta Dembická a Mgr. Jiří Vondra) a pěti studentů (Markéta Čechová - 1.C, Anežka Jílková – QB, Marek Doubek – QB, Jan Hirsch – KA, Patrik Nedbálek – KA).

Pondělí se pro nás neslo v duchu cestování a čekání. Nejprve jsme autobusem dorazili do Prahy, odkud jsme se vnesli a úspěšně vzlétli směrem do “země tisíce jezer“. O tom, že si takové přízvisko Finsko zaslouží jsme se přesvědčili ještě z výšin; již z dálky pevnina díky nekonečnému množství vodních ploch připomínala sýr ementál. Až na zalehlé uši a zničené kolečko u kufru pana profesora jsme na letiště v Helsinkách dorazili v pořádku, jen trochu unaveni, což ale můžeme dávat za vinu času příletu (22:35). Využili jsme proto služeb milého pana taxikáře, který nás potemnělými Helsinkami dovezl až ke dveřím našeho ubytování na Malagankatu. Po menších trablech s odemykáním dveří jsme se úspěšně zabydleli a poprvé ulehli ke spánku na finské půdě.

Úterý nás přivítalo na finské poměry krásným počasím a vypadalo to, že bude slunečný den. Podobně slunečné a vroucí přivítání jsme přijali od finských studentů, paní učitelky Tytti Tenhunen, která měla na starosti program pro celý týden a o chvíli později i od paní ředitelky Sinikky Luomy-Mattily. Chvíli po nás dorazila i turecká skupina, řecká se přidala až večer.  Plán prvního dne sestával z prezentací a aktivit o finské mytologii, které si pro nás připravili finští studenti. Po skončení programu jsme se všichni spolu vydali na procházku po Helsinkách, kde jsme se s ostatními pořádně poznali. O Finech se říká, že mají velmi uzavřenou povahu, po naší zkušenosti bych s však pod toto prohlášení rozhodně nepodepsal. 

Středu jsme opět zahájili společnými aktivitami o finských legendách, odpoledne jsme se však odebrali do centra Helsinek, kde jsme nejprve absolvovali svižnou prohlídku Národního muzea, následně nás čekala soutěž, jejímž cílem bylo splnit úkoly rozmístěné na místech, které skrývají odkaz na finskou mytologii.  Navštívili jsme tak např. klenotnictví Kalevala, pojmenované po finském národním eposu, obchod s oblečením Aino, jehož jméno nosívala bájná finská kráska, sochu starého moudrého Väinämöinena, hlavní postavy většiny finských legend a mnoho dalších stanovišť. Po rozchodu nás, jako každý den, čekal společný čas se studenty. 

Čtvrtek odstartovala prezentace a workshop od paní z výzkumného technického střediska VTT o budoucnosti jídla. Po obědové pauze jsme byli namícháni do skupin a začali pracovat na finálních projektech: únikové online hře s tématikou finské mytologie. Den jsme završili výletem na Suomenlinnu, což je pět ostrovů spojených do velké pevnosti. Celý komplex patří mezi 7 finských památek zařazených do světového dědictví UNESCO. Na ostrovech se dá dokonce i bydlet, jak nás ale poučili finští studenti, je to dost drahé a nepraktické (jediná cesta z pevnosti do civilizace je na lodi).

V pátek jsme dolaďovali naše únikové hry a připravovali jsme se na prezentaci. Práci nám zpříjemnila přestávka v podobě oslav prvního máje neboli Vappugaala. Konala se v prostorách veliké tělocvičny, kde si studenti připravili talentovou soutěž. Prvním vystoupením byla stand-up comedy, které jsme ovšem pochopitelně vůbec nerozuměli. Následovaly hudební, taneční i dramatické kousky a celá akce měla skvělou atmosféru. Po skončení slavnosti jsme zahájili prezentaci našich her. 

Sobota měla nádech melancholie a smutku z blížícího se odletu. Rozveselením byl však celý den strávený v národním parku Nuuksio nacházejícího se 40 km severozápadně od Helsinek.  Jedná se o velmi rozlehlý les, plný jezer, medvědů, borůvek a brusinek, tedy typicky finské místo. Nejprve jsme se však byli podívat do muzea přírody, které v parku sídlí, poobědvali jsme finské klobásy (makkara) a vydali se na túru. Trasa se točila kolem několika jezer, šplhali jsme po schodech na skály a po dřevěných lávkách překonávali močály. Po návratu proběhlo velmi emotivní loučení se spoluúčastníky projektu (došlo i na slzy) a v neděli nás čekal už jen odlet domů.

Zařazeno v kategoriích:

Legends.com
Erasmus+

Virtuální prohlídka