Kontakt
Nejnovější články v kategorii Spolek přátel Bigy — Opatov
Opatov - léto 2016 - Opatovské Bradavice

Vydáno: 4. září 2016, 20.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

Titulní obrázek článku

Opatovské Bradavice 2016

 

Třetí srpnový týden se pro nás opatovská fara stala Školou čar a kouzel v Bradavicích. Krátce po příjezdu přivítal všechny studenty profesorský sbor v čele s Albusem Brumbálem. Potom Moudrý klobouk rozdělil studenty do jednotlivých kolejí.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
3 fotografie

Ze života fary aneb poklice a matrace, to je velká senzace

Na faře se běžně vaří pro velké skupiny strávníků. Dlouhá léta jsme poklice od velkých hrnců ukládali do mezery mezi kuchyňskou linkou a samostatně stojícími zásuvkami. Od posledního květnového víkendu už nemusíme. Konečně jsme pořídili držák na zeď, ve kterém si poklice leží jako v postýlce :-)
Obsazenost fary se za poslední rok podstatně zvýšila, což nám dělá radost. Ne všichni návštěvníci se tam ale chovají ohleduplně, což většinou „odnese“ vnitřní vybavení. Za posledního půl roku tak byly značně zdevastovány potahy na matrace v pokojích. Pustili jsme se tedy do jejich oprav a vše jsme nachystali jak na letní sezonu, tak i na krásně strávené chvíle v babím létě, pozdním podzimu, či v zimě. Přijeďte se podívat nejen na nový držák na poklice či opravené potahy, ale i na krásná místa v Opatově, o kterých se vám možná ani nesnilo.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Opatov

Vydáno: 28. března 2016, 20.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

3 fotografie

Bob–Bobek–Bobánek aneb Opatov znovu přivítal své

Po loňských spokojených ohlasech jsme se letos již podruhé sešli o jednom předjarním víkendu v Opatově. Sešli jsme se jako parta kamarádů – tzv. Bobánků, kteří zde před lety společně mnohé prožili, ať už jako děti na táborech, vedoucí na školách v přírodě či účastníci brigád ke zvelebení fary a dalších akcí. A vlastně nejen před lety, i v současné době se pořád něco děje – v létě v Opatově běží tábory pro různě staré děti, na podzim se pravidelně koná dálkový pochod z Brna a na jaře občas nějaký ten cyklovýlet – a někteří z nás jsou pořád u toho, nyní často v roli hlavních organizátorů. Jiným už na podobné aktivity času nezbývá. A právě tento víkend byl příležitostí, abychom se všichni dohromady opět potkali „jako za starých časů“, na místě, kde lze vystopovat kořeny našich přátelství.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Jarní prázdniny v Opatově

Vydáno: 9. března 2016, 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

8 fotografií

Jarní prázdniny 2016 opět v Opatově

 

            Jak už bývá zvykem, sešli jsme se opět po půl roce, abychom odjeli na jarní prázdniny do Opatova. Ačkoliv jsme kvůli sychravému počasí nemohli chodit ven tak často, jak bychom chtěli, nuda nás netrápila, a to v neposlední řadě díky hrám, tentokrát na téma pohádky.                        Když nám počasí přálo, zúčastnily se děti dobrodružné výpravy za koněm Zlatohřívákem, nůší plnou pohádek a stromem Frňákovníkem. V opačném případě jsme zůstali na faře a hádali pohádky, hráli pantomimu či tvořili pohádky nové. Poslední odpoledne soutěžily děti o dolary, za které si nakoupily cukrovinky v kouzelném obchodě, a byly večer oficiálně pasovány na pohádkové tovaryše. Žádné choroby naši partu neoslabily, jen se vyskytlo několik rýmiček a kašílků. A už tu byl poslední den, den úklidu a odjezdu.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Hvězda severu opět v Opatově

Vydáno: 21. února 2016, 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

Titulní obrázek článku

Hvězda severu opět v Opatově

Druhý únorový víkend podnikl náš oddíl výlet do Opatova, kde jsme strávili celkem tři dny.
Hrát hry jsme začali hned v pátek a hry a soutěže pokračovaly celý víkend. Z pátku na sobotu si Hřebík, Yotančika a Fajráč, tři kluci z vedení, složili poslední zkoušku z Ohniveckého kurzu a na sněmu tak mohli být slavnostně jmenováni. Tento kurz má zatím dále splněn z vedení pouze Condor. Doufáme, že se brzy přidají i další kluci.
Sobota byla zejména ve znamení soutěže o muže sněmu. Kluci se účastnili mnoha soutěží – kreslili příšery, za farou běhali po zahradě, plnili Questy a Mistrovství.
Večer pak přišlo to, na co již všichni čekali – v pět hodin začal slavnostní 52. sněm. Byli přijati další členové, mnoho z nich si splnilo mistrovství a postoupili v naší pyramidě hodností výše.
V neděli už jsme jen uklidili faru a odjeli zpátky do Brna, do civilizace.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Titulní obrázek článku

PRODLOUŽENÝ SVATOVÁCLAVSKÝ VÍKEND S HVĚZDOU SEVERU

 

První vícedenní akce pro nováčky našeho chlapeckého turistického oddílu se konala v Opatově. Po cestě vlakem a krátkém svezení autobusem nás řidič vysadil před farou, ve které jsme se ubytovali všichni dohromady do jednoho velkého pokoje. Po krátké hře jsme si dali výbornou zelňačku od naší kuchařky Lady. Večer všichni jen spokojeně oddychovali a koukali se na videa z akcí Hvězdy Severu z minulých let. V neděli jsme šli do kostela na mši a celé odpoledne a pondělní dopoledne si všichni, kteří do našeho oddílu teprve nastoupili, plnili Přijímací zkoušky. Prodloužený víkend se chýlil ke konci a na nás čekala už jen cesta domů.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
2 fotografie

Tajemství svatého Grálu

Tak jsme se zase vydali na tábor…  Hned po příjezdu nás na svém dvoře uvítal král Artuš. Přijal nás do stavu pážecího a oznámil nám, že budeme usilovat o to, stát se rytíři. Také nám ukázal největší klenot hradu Kamelot (ve který se pro tento týden proměnila opatovská fara), svatý Grál.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Tábor v Opatově 2015 – Chicago 1930

Vydáno: 6. září 2015, 20.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

8 fotografií

Chicago 1930

V létě jsme se po roce vydali  na tábor do Opatova u Třebíče.  V rámci celotáborové hry jsme se letos přenesli do Chicaga 30. let, kde zavedená prohibice nastartovala podpultový prodej pašovaného alkoholu. Na tom velmi profitovala místní mafie. Po příjezdu na faru v Opatově jsme se stali federálními agenty.  Naším hlavním úkolem bylo dopadnout šéfa mafie Alphonse Caponeho, který  však měl své loutky všude. Povedlo se mu nás za vraždu vlivného politika dostat po pár dnech vyšetřování neprávem  do vězení.  Tím se naše úloha změnila a hlavním cílem bylo dostat se z vězení.  Museli jsme se prokopat skrze velmi tlustou zeď, která byla v reálu znázorněná „mapou“ sestávající se z malých šestiúhelníků, přičemž každý představoval jiný typ zdiva. Při „prokopávání“ jsme narazili na tvrdou skálu, která nás značně zdržela, na zvětralé zdivo, kterým se kutalo jedna báseň, na potrubí, kudy nás zase voda svezla o kus blíže našemu cíli – svobodě. K prokopávání bylo zapotřebí hodně energie. V jednotlivých hrách jsme tedy občas místo bodů sbírali kalorie. Každý účastník patřil do jedné ze šesti – skupinek, a protože prokopat se zdí vězení dá pořádně zabrat, sbírali jsme kalorie, kde se dalo. S ostatními celami jsme vzájemně bojovali o území na vězeňském dvoře, pronášeli přes dozorce nejrůznější kontraband a vymýšleli si co nejoriginálnější výmluvy, aby nás „hloupí dozorci“ nechali projít. Vyluštili jsme mnoho šifer, získávali věci potřebné pro útěk, udržovali kontakt s  právníky a tak dále.  Nakonec přišel den, kdy se nám konečně podařilo prokopat zdí tunel a my se  mohli vydat na noční úprk  z vězení. I když jsme už nebyli v budovách věznice, cesta nebyla lehká. Museli jsme jít skutečným potrubím a na konci přepilovat plot. Prošli jsme laserovým polem, přebrodili potok, vyhnuli se reflektorům a přemohli dozorce. Když jsme se dostali z „vězeňských pozemků“, přečkali  jsme noc v lese. Nakonec se nám podařilo nasbírat dostatek důkazů na usvědčení Alphonse Caponeho. Naše jména byla očištěna a my se mohli vydat zpět do Brna se spoustou skvělých zážitku a vzpomínek!

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Tábor v Opatově 2015 – Poslední Inka

Vydáno: 6. září 2015, 20.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

7 fotografií

Poslední Inka

Už je to tady! Děti i vedoucí se jako každý rok scházejí na hlavním nádraží připraveni opět vyrazit na týdenní dobrodružství, tentokrát do tajemné říše Inků.

Po loučení se s rodiči přes okna odjíždějícího vlaku se děti usazují a začínají se bavit s kamarády. Atmosféra se postupně uvolňuje, většinu dětí už počáteční nervozita opustila, zapáleně diskutují, hrají karty a společně svačí. Pokud v někom zůstala kapka nejistoty či trémy, ztratila se hned po příjezdu na faru, kde v nastalém zmatku při hledání přezůvek a hádání se o nejlepší místa na spaní na podobné pocity prostě nebyl čas.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Zpět ke kořenům

Vydáno: 11. března 2015, 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

Titulní obrázek článku

Zpět ke kořenům

Bylo pár přátel. Vlastně jich nebylo jen pár, bylo jich víc než dvacet. Přátel, kteří se už docela dávno potkali právě v Opatově. Kdosi pro ně vymyslel název Bobánci, a ten už jim zůstal. Jezdili na tábory do Opatova napřed jako děti, později jako vedoucí táborů Miloše Winklera, jako vedoucí seznamovacích kurzů a škol v přírodě z Bigy, jako členové Bigystrantů či scholy, jako účastnící mnohých brigád a jim podobných akcí, ale také jako přátelé na letní dovolenou na kolech, na společné víkendy či v současnosti na vlastní tábory.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna BrnoLingua Centrum - partnerské logoCambridge P.A.R.K. - partnerské logo