Kontakt
Předmětová komise

Matematika

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
CMA Cvičení z matematikyMAT MatematikaCman Cvičení z matematikySemn Seminář z matematikyDegn Deskriptivní geometrieSEM Seminář z matematikyDEG Deskriptivní geometrieVman Vyšší matematika
Ilustrační foto
Matematika – základní informace

Vydáno: 15. září 2010, 4.35

 | 

Autorka: Eva Plechlová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách matematiky!

Odkazy na stránky učitelů matematiky

prof. Haminger:  http://www.haminger.wbs.cz

                        (zadání matematické olympiády a termíny odevzdání, Homo Špekulus)

prof. Plechlová:   http://www.plechlova.websnadno.cz

                         (příklady pro přípravu k maturitě z matematiky a deskriptivní geometrie)

prof. Piskačová:  http://www.piskacova.websnadno.cz

prof. Hamingerová: http://www.hamingerova.wbs.cz

prof. Henc:  http://www.mahenbigy.websnadno.cz

prof. Stará:  http://www.janstar.websandno.cz

Matematika

Výuka matematiky prohlubuje a rozvíjí pochopení a využití kvantitativních a prostorových vztahů reálného světa, utváří kvantitativní a geometrickou gramotnost studentů. Způsob matematického myšlení a zdůvodňování, vytváření hypotéz a deduktivních úvah je prostředkem pro nová a hlubší poznání a je předpokladem dalšího studia. Učivo matematiky umožňuje pochopit, že matematika je nezastupitelným prostředkem v modelování a předpovídání reálných jevů. Osvojené matematické pojmy, vztahy a procesy napomáhají proniknout do podstaty oboru, propojovat jednotlivé tematické okruhy, objevovat harmonii a půvab matematiky.

Matematické vzdělávání ovlivňuje rozvoj abstraktního a analytického myšlení, rozvíjí logické usuzování, učí srozumitelné a věcné argumentaci. Těžiště výuky spočívá v aktivním osvojení strategie řešení úloh a problémů, v ovládnutí nástrojů potřebných pro vysokoškolské studium i v běžném životě, v pěstování schopnosti aplikace.

Deskriptivní geometrie

Úkolem deskriptivní geometrie na gymnáziu je připravit žáky na vysokoškolské studium těch oborů, kde budou potřebovat dobrou prostorovou představivost a základy zobrazovacích metod, zejména při studiu technických a uměleckých oborů (architektura, stavební a strojní fakulta). Potřebnost těchto dovedností je důležitá i v jiných oblastech, např. v oblasti růmyslového designu nebo v lékařské anatomii.

Výuka deskriptivní geometrie navazuje na Stereometrii a je zařazena ve 3. a 4. ročníku čtyřletého gymnázia a v septimě a oktávě osmiletého gymnázia (2 hod. týdně – 60 hod. za rok).

Cílem výuky deskriptivní geometrie je naučit se základním zobrazovacím metodám – pravoúhlému promítání na dvě průmětny a pravoúhlé axonometrii a využívat je při zobrazování těles.

Nejnovější články v kategorii Matematika
Naši studenti ve finále Logické olympiády

Vydáno: 26. listopadu 2012, 16.02

 | 

Autorka: Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
25. listopadu 2012, 23.00 – 26. listopadu 2012, 22.59

Dne 26.listopadu 2012 se v Míčovně Pražského hradu  uskutečnilo finále Logické olympiády.  Do finále postupovalo z každé kategorie  65 nejlepších řešitelů krajských kol. Naše gymnázium letos ve finále skvěle reprezentovali 3 studenti:

Pavel Gallina ze třídy oktáva B, v kategorii C se umístil na 3. místě,

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
10. června 2012, 22.00 – 13. června 2012, 21.59
4 fotografie

11.6.2012 vyrazila naše třída (Tercie A) do Fryštáku. Někdo se těšil víc a někdo míň, ale každý z nás byl alespoň trochu zvědavý.
Když jsme dorazili na místo, poznali jsme se s našimi instruktory Radkou a Tiditem. Ti nás dovedli ke středisku DIS, kde nás čekal první záludný úkol. Tidit nás seznámil s mottem Orientačních dnů ,,děláme obvyklé věci neobvyklým způsobem“ a mohli jsme začít. K balkonku vzdálenému X (pozn. autora:nejsem schopna odhadnout vzdálenost) metrů od země byl připevněn žebřík a přichystán pro nás horolezce, abychom jej pokořili. Nakonec jsme i přes obavy všichni výšku zdolali.
Později nám v DISu přichystali různé poznávací hry. Byli jsme seznámeni s harmonogramem dne a také s interiérem. Náš menší zájezd byl orientován na dvě témata.
Partnerství, vztahy, muž vs. žena bylo to první. Seděli jsme (nebo leželi) v příjemném prostředí. Povídali si, hráli zajímavé hry a kreslili. Tidit s Radkou nás pomalu naváděli k tomu, abychom přemýšleli o tomto námětu, zkoumali ho z různých perspektiv a uvědomili si, jak to cítíme my sami.
Večer jsme prožili zábavnou soutěž v Casinu Toncka Kuřince. Vyzkoušeli jsme si roli nabubřelých papalášů. Museli jsme promýšlet sázky a nakonec rozhodovat, co (a jestli vůbec) koupit za získané peníze (ve měně dolarů).
Večer jsme zakončili závěrečnou seancí. Uklidněním, při kterém každý řekl, co se mu líbilo a co ne, nebo také mohl někomu poděkovat. Po seanci byla ještě možnost zajít na tzv. večerní impuls. Ten se odehrával na místě ztišení, což byla část kapličky, ve které mimo jiné probíhala každé ráno mše. Na tomto místě byly různé předměty na zamyšlení. Dalo se zde také pouze relaxovat a nebo vyzkoušet zajímavou akustiku místa. Potom už se každý odebral do svého pokoje a šel spát.

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Celý článek...
Titulní obrázek článku

V minulém měsíci proběhla městská kola Matematické olympiády kategorií Z6 – Z9, ve kterých jsme měli mnoho našich reprezentantů. S nachystanými příklady se poprali s vervou, což dokazují i dosažené výsledky. Velké gratulace patří Johance Brdečkové ze sekundy B, která získala v kategorii Z7 úžasné 1.místo!!!! Jakubu Chybovi z tercie B se podařilo v kategorii Z8 úmístit na skvělém 2. místěZdena Staňová ze sekundy A  pro nás vybojovala v kategorii Z7 krásné 3. místo.
Všem našim studentům děkujeme za účast a reprezentaci naší školy!!!!

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
Týden vědy a techniky

Vydáno: 30. října 2011, 18.57

 | 

Autor: Vojtěch Maša

Titulní obrázek článku
31. října 2011, 23.00 – 11. listopadu 2011, 22.59

Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v ČR. 11. ročník představí vědu v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a na mnoha dalších místech.

Program Týdne vědy a techniky 2011 nabízí přednášky, vědecké kavárny, výstavy, prezentace, panelové diskuse, semináře, workshopy, promítání dokumentárních filmů, vědecké experimenty, technické vynálezy, soutěže a kvízy, exkurze a dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR.

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Fyzika
Chemie
Biologie
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...
Víkend v Benátkách

Vydáno: 7. října 2011, 18.24

 | 

Autorka: Jana Stará

30. září 2011, 22.00 – 2. října 2011, 21.59
8 fotografií

První říjnový víkend jsme se ocitly ve sluncem zalité Itálii.

Sobotní den patřil Benátkám - dopoledním toulkám ulicemi kolem kanálů s gondolami a odpolednímu výletu lodí na ostrovy Murano (ostrov sklářů) a Burano (ostrov barevných domků a krajkářek). Pěkný den bylo nutné zakončit večeří v pizzerii a nočním koupáním v Jaderském moři. V neděli jsme navštívily Veronu, město s antickou arénou a domem Shakespearovy Julie. Posledním místem našeho výletu bylo jezero Lago di Garda, kde jsme na člunu obkroužily a z vodní hladiny pozorovaly celý poloostrov Sirmione a stejnojmenné město, oblíbené letovisko a sirné lázně již v antickém Římě. Vrátily jsme se domů potěšeny a obohaceny o krásné zážitky, které jsme mohly prožít díky dárku bývalé oktávy A, za který jí patří naše poděkování.

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Dějepis
Celý článek...
Zvolme si svého Vědce Bigy 2012

Vydáno: 3. září 2011, 20.00

 | 

Autorka: Jitka Tarabová

3. září 2011, 22.00 – 28. února 2012, 22.59
12 fotografií

Věnujete se ve volném čase nějaké zálibě, která souvisí s vědou?
Či dokonce vědecky pracujete a něco nového objevujete?
Máte nějaký nápad, jak zlepšit výuku některé části biologie, chemie či fyziky
(třeba vhodnou výukovou pomůckou, experimentem atd.)
Nebo jste pouze někde objevili nějaký pokus, který stojí za to, aby si ho vyzkoušeli i ostatní?
Pokud ano, tak určitě neváhej a zúčastni se naší soutěže.
 

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Fyzika
Biologie
Soutěže
Celý článek...
30. dubna 2011, 22.00 – 31. května 2011, 21.59
17 fotografií

Nestihli jste se zúčastnit této soutěže? Nevadí, můžete to zkusit třeba příští rok (informace před učebnou chemie).

Co ale můžete:  spolupodílet se na zvolenínNejlepšího vědce Bigy. Každý z Vás (studentů či učitelů) má možnost dát jeden hlas tomu, jehož vědecká práce se Vám nejvíce líbí. Všechny práce visí před učebnou chemie, kde máte možnost hlasovat.
 

Zařazeno v kategoriích:
Matematika
Fyzika
Biologie
Soutěže
Celý článek...

Ve školním roce 2015/2016 otevíráme tyto povinně volitelné (příp. nepovinné) předměty:

Cvičení z matematiky pro sexty + 2. ročníky
Cvičení z matematiky pro septimy + 3.ročníky
Seminář z matematiky pro oktávy + 4.ročníky
Deskriptivní geometrie pro septimy + 3.ročníky
Deskriptivní geometrie pro oktávy + 4.ročníky

Zařazeno v kategoriích:
Volitelné předměty a kroužky
Matematika
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna BrnoLingua Centrum - partnerské logoCambridge P.A.R.K. - partnerské logo