Kontakt
Předmětová komise

Chemie

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
CHE ChemieSchn Seminář z chemieSCH Seminář z chemie
Ilustrační foto
Chemie – základní informace

Vydáno: 24. srpna 2011, 10.45

 | 

Autor: Jan Taraba

Obecná strategie výuky chemie na BiGy

  • frontální výuka
  • multi-dialogová forma výuky (hry)
  • projektová výuka
  • soutěže a úkoly (školní i regionální – např. chemická olympiáda)
  • praktická výuka – laboratorní cvičení
  • exkurze a prohlídky

Osmileté gymnázium – výuka začíná od tercie, je vedena od obecné, anorganické, organické, analytické chemie, chemie plastů a polymerů a v septimě je ukončena kurzem biochemie.

Čtyřleté gymnázium – třídy jsou podle zájmu rozdělené na humanitní, všeobecný a přírodovědný směr. Jak ve třídách s všeobecným změřením, tak především v třídách s přírodovědným zaměřením jsou žáci vedeni k samostatné práci a k řešení různých problémů chemie, zvláště v oblasti aplikací svých teoretických poznatků, ve druhém a třetím ročníku zvládají i některé laboratorní práce, běžně prováděné až na vysokých školách. To nám umožňuje velmi dobře vybavená chemická laboratoř, kde může pracovat současně až šestnáct žáků.


V roce 2011/2012 otvíráme mimo standardní výuku

  • semináře z rozšířeného učiva chemie, jehož součástí je i příprava na maturitu a přijímací řízení na VŠ – ve školním roce 2011/201, vyučuje: Dr. Jan Taraba (Po), Mgr. Milan Haminger (Pa)
  • přednášky z aplikované chemie – ve školním roce 2011/2012 vyučuje: dr. Odstrčil (Ut)
Nejnovější články v kategorii Chemie

Vážené studentky, vážení studenti,

v přiloženém dokumentu najdete plán alternace PCV pro následující část II. pololetí 2020 / 2021.

Tento plán je platný do doby uveřejnění novější verze (případné změny z důvodu pořádání předem neočekávaných akcí).

Rozdělení studentů do jednotlivých seminárních skupin (pokud není po celých třídách) bude zveřejněno na nástěnce u suplování, kabinetu chemie (239) a chemické laboratoře (334).

Zařazeno v kategoriích:
Volitelné předměty a kroužky
Chemie
Celý článek...
Chemický olympiáda na BIGY – nový ročník

Vydáno: 15. března 2021, 15.33

 | 

Autor: Jan Taraba

Titulní obrázek článku
14. března 2021, 23.00 – 31. března 2021, 21.59

Vážení studenti a zájemci o chemii,

nový ročník chemické olympiády – školní část a to v různých věkových kategoriích je tu. Pojďte si zkusit dokázat v konkurenci svých spolužáků, jak dobří jste v chemii. K účasti v jednotlivých kategoriích je zapotřebí registrace pomocí následujícího odkazu:

Zařazeno v kategoriích:
Soutěže
Chemie
Celý článek...
Titulní obrázek článku
4. října 2020, 22.00 – 9. října 2020, 21.59

Předmětové komise CHE a MAT pro Vás připravily projekt "Struktura látek", do kterého se můžete přihlásit v rámci projektového týdne určeného pro 2. ročníky a sexty. V přiloženém dokumentu najdete všechny podrobnosti. Těšíme se na Vás.

Zařazeno v kategoriích:
Volitelné předměty a kroužky
Chemie
Učitelé
Tvorba
Žáci
Celý článek...
5 fotografií

Studenti třetích ročníků si v rámci výuky Přírodovědných cvičení vyzkoušeli i laboratorní úlohy z oblasti potravinářských technologií jakou může být např. výroba čokolády. Navíc je pak díky kvalitě a čistotě provedení další den čekal i nelehký úkol degustace výrobků.

Z dalších potravinářských technologií se studenti věnují i procesu fermentace nebo analýzy různých typů čajů. Takto získané znalosti a dovednosti se mohou našim studentům hodit nejen při dalším studiu na VŠ, ale i v běžném životě.

Zařazeno v kategoriích:
Volitelné předměty a kroužky
Chemie
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
8. února 2020, 23.00 – 9. února 2020, 22.59
10 fotografií

Dne 7. 2. 2020 se v Pardubicích uskutečnila celonárodní vědomostní soutěž středoškolských týmů se zaměřením na chemii – „Chemiklání". Naši školu reprezentoval pětičlenný tým  složený ze studentek 2.C (M. Zavoralové, Š. Procházkové a K. Podivínské) a studentů SxB (V. Brdečka a V. Klapetka).

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
3. února 2020, 23.00 – 4. února 2020, 22.59
23 fotografií

Dne 4. 2. jsme v chemické laboratoři na BIGY realizovali pilotní část projektu „K tajům chemie“. V rámci projektu začleněného do aktivit MAP (Místní akční plán) bylo pro handicapované studenty ze ZŠ Palackého tř. připraveno několik motivačních ukázkových pokusů orientovaných na základní vlastnosti chemických látek. Připraveny byly například experimenty jako:  Indikátory kyselin a zásad, proces hoření mýdlových bublin, falešná krev, inteligentní voda nebo chemická reakce a hřích.

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Vybavenost
Učitelé
Úspěchy
Celý článek...
Prezentace Agronomické fakulty Mendelovy Univerzity

Vydáno: 4. února 2020, 12.07

 | 

Autor: Jan Taraba

3. února 2020, 23.00 – 4. února 2020, 22.59
4 fotografie

PK Chemie ve spolupráci s vedením školy uspořádala v uplynulém období pro studenty maturitních ročníků se zaměřením na přírodní vědy představení Agronomické fakulty Mendelovy Univerzity v Brně. Součástí bylo nejen seznámení našich studentů s možnostmi studia na této VŠ, ale v rámci následující diskuse se řešily i otázky následného uplatnění, možnosti studia v zahraničí a perspektivy budoucího zaměstnání. Akce se za Agronomickou fakultu mimo zástupkyně studijního odd. zúčastnil i Doc. Ing. V. Kumbár, Ph.D. proděkan pro vzdělávací činnost a akreditace, který mimo jiné našim studentům prozradil i to, že se rád znovu setkává se svým vyučujícím (tehdy Př.F. MU) Dr. J. Tarabou a může tak zavzpomínat na svá studentská léta. V závěrečné anketě studenti BIGY projevili velký zájem o studium přírodních věd s tím, že někteří zvažují i studium na Ag.F. MENDELU.

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Učitelé
Úspěchy
Celý článek...
6. ledna 2020, 23.00 – 7. ledna 2020, 22.59
9 fotografií

V úterý 7. 1. 2020 proběhla v rámci hodin chemie na naší škole přednáška prof. RNDr. Luďka Bláhy, Ph.D. z výzkumného centra Recetox Přírodovědecké fakulty MU. V rámci této přednášky se studenti dozvěděli spoustu zajímavých informací o léčivech a jejich vlivu na naše zdraví.
 Přednáška byla určena pro studenty 3.A a pro zájemce z řad maturantů.

Zařazeno v kategoriích:
Biologie
Chemie
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna BrnoLingua Centrum - partnerské logoCambridge P.A.R.K. - partnerské logo